Mediji: Rusija preko Balkana vodi hibridni rat protiv Evrope, gradi osovinu autokrata
Autori studije su kao centralnu tačku i poveznicu u tome identificirali mađarskog premijera Viktora Orbana.
Rusija preko Balkana kao “probnog poligona” pokušava hibridnim ratom destabilizirati i podijeliti Evropu, u čemu jednu od ključnih uloga ima Srbija, a centralna tačka izvoza autokratske politike u tu regiju je vlada mađarskog premijera Viktora Orbana, piše danas luksemburski dnevnik Tageblatt, prenosi agencija Beta.
List piše kako su to glavni zaključci nove studije njemačke Fondacije Friedrich Naumann “Rusija, krčitelj puta autokratama – kako Kremlj destabilizira Evropu”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSankcije Srbiji i prekid transporta preko Ukrajine: Gasa će biti, ali skupljeg
Ukidanje viza kao prilika za jačanje ekonomskih odnosa BiH i Kosova
Biden proširio uredbu za sankcioniranje destabilizatora Zapadnog Balkana
Dalje se navodi kako u Srbiji, kao kandidatkinji za članstvo u Evropskoj uniji, “glasnogovornici Moskve” zauzimaju važne pozicije, a kao primjer navodi potpredsjednika Vlade Aleksandra Vulina i njegovu nedavnu izjavu da Njemačka sanja o osveti za poraz u Drugom svjetskom ratu i kako su prve žrtve takve politike bili Sovjetski Savez i Jugoslavija.
Istina, ne napadaju svi srbijanski zvaničnici Njemačku tako agresivnim narativima Kremlja, što je i razumljivo jer je ona najveći strani investitor u Srbiju, piše luksemburški dnevnik. Ipak, antizapadni podtekst u izjavama vladajućih političara i Vladi bliskim medijima u Srbiji nije slučajnost, prenosi Tageblatt ocjenu iz analize.
Eksperimentalno polje
List navodi da autor studije i dugogodišnji šef dopisništva njemačke agencije DPA u Beogradu Thomas Brey smatra da je Jugoistočna Evropa za Moskvu “eksperimentalno polje za isprobavanje novih oblika propagande”.
“Kao najvažnija raskrsnica regije i sidrište ruske propagande, Srbija u tome igra ključnu ulogu”, kaže Brey, dodavši da mediji koje finansira Kremlj i koji emituju na srpskom jeziku iz Beograda, poput Sputnjika i RT, utječu i na medijsku sliku u okolnim državama.
A i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić širi ruske narative, prenosi list ocjenu advokata Čedomira Stojkovića iz njegove analize Vučićevog prošlogodišnjeg intervjua za desničarski švicarski list Weltwoche.
“Kremlj zna kako da utječe na regiju u svom interesu ne samo medijskom kampanjom i kampanjom putem TikToka, nego i putem ‘osovine autokrata'”, prenosi list ocjenu iz studije liberalne Fondacije Friedrich Naumann, koja je dio mreže Evropskog pokreta u Njemačkoj.
Autori studije su kao centralnu tačku i poveznicu u tome identificirali mađarskog premijera Viktora Orbana, čija je “razgradnja demokratije” postala “uzor i nacrt za oponašanje za nadobudne učenike poput Vučića, slovačkog premijera Roberta Fica, lidera bosanskih Srba Milorada Dodika ili za VMRO-DPMNE premijera Sjeverne Makedonije Hristijana Mickoskog”, piše Tageblatt.
Utočište za ‘posrnule istomišljenike’
Budimpešta, kako se navodi, ne samo kao predvodnik “neliberalne demokratije” nego i velikim ulaganjima u nekretnine, nogometne klubove i medijski sektor u susjednim državama nastoji proširiti svoje mreže i utjecaj u Jugoistočnoj Evropi. Mađarska i u vrijeme kada su joj blokirane milijarde eura pomoći Evropske unije i kada se sve više zadužuje kod Kine “nastupa kao velikodušni kreditor na Balkanu”.
Tageblatt piše da Mađarska u svom izvozu autokratije ne zaboravlja ni “posrnule istomišljenike”. List podsjeća da su upravo mađarske diplomate u Budimpestu prokrijumčarile bivšeg premijera Sjeverne Makedonije Nikolu Gruevskog koji je tako izbjegao zatvor na koji je bio osuđen zbog korupcije.
Gruevski u Mađarskoj uživa status političke izbjeglice, kao i političar populističke Partije prava i pravde (PiS) Marcin Romanowski, nedavno odbjegao iz Poljske, za kojim je raspisan nalog za hapšenje, podsjeća dnevnik.