Janaf: Srbija može imati sigurnu opskrbu naftom i nakon sankcija
SAD je uveo sankcije Naftnoj industriji Srbije jer ruski Gazprom Neft posjeduje 50 posto njenog vlasništva.
Iz Jadranskog naftovoda saopćili su da s nadležnim vladinim resorima intenzivno sarađuju na pronalaženju rješenja za ublažavanje posljedica američkih sankcija, uključujući i sankcije Naftnoj industriji Srbije.
Američka vlada saopćila je u petak da je poduzela mjere kako bi Rusiju lišila prihoda od njenih energetskih kompanija, stavljajući pod sankcije više od 200 pojedinaca i subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući Gazprom Neft i mnoge njegove podružnice, među kojima je i NIS Srbija.
Nastavite čitati
list of 3 itemsSAD uveo sankcije Naftnoj industriji Srbije
Vučić: SAD uvodi sankcije Naftnoj industriji Srbije
“Gazprom Neft posjeduje 50 posto Naftne industrije Srbije (NIS), a Rusija koristi svoj udio u dobiti od NIS-a za finansiranje svoje brutalne agresije na Ukrajinu i potkopavanje stabilnosti u Evropi; vjerujemo da bi alternativno vlasništvo za NIS donijelo veći mir i prosperitet u regiji”, rekla je američka ambasadorica u Hrvatskoj Nathalie Rayes.
Janaf traži rješenje za ublažavanje sankcija
Prema Janafu, NIS je njihov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim ima sklopljen ugovor o transportu 10 miliona tona nafte od 1. januara 2024. do 31. decembra 2026. godine. Od decembra 2022. putem Janafovog sistema u Srbiju se transportuje isključivo nafta neruskog porijekla. Janaf kaže da od trenutka najave mogućeg uvođenja sankcija, ta kompanija intenzivno sarađuje s nadležnim resorima hrvatske Vlade. Predstavnici nadležnih hrvatskih institucija u proteklom su razdoblju kroz direktan kontakt s američkom administracijom, koja je svjesna geostrateške važnosti Janafa za energetsku sigurnost regije, sarađivali na pronalaženju rješenja za ublažavanje negativnih posljedica na poslovanje društva.
“Sukladno odluci, puna primjena sankcija nastupit će za 45 dana, a dotad je moguća prilagodba i poduzimanje mjera koje bi omogućile dezinvestiranje i podržavanje sigurne opskrbe naftom Srbije”, saopćio je Janaf.