Za sutra zakazana prodaja nekretnina BHRT-a
Upravni odbor apeluje na pravosudne i državne institucije da pronađu rješenje za dug državne televizije BiH i spriječe prodaju njene imovine.
U srijedu je na Općinskom sudu u Sarajevu zakazana prodaja nekretnina Radio-televizije Bosne i Hercegovine po tužbi Evropske radiodifuzijske unije, što je slučaj koji je potakao brojne polemike.
Dug BHRT-a prema EBU-u iznosi blizu osam miliona eura, dok prema procjeni sudskog vještaka, vrijednost imovine BHRT-a (zemljište i zgrade) iznosi oko 80 miliona eura. Uz to, najveći dio imovine BHRT-a, koja ‘ide na doboš’, upisan je kao državna imovina i kao takva je još pod zabranom prodaje, prema odluci visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.
Nastavite čitati
list of 3 items‘Problem javnih emitera u BiH je politički i tako ga treba rješavati’
Hrnjić-Kuduzović: Zakon o javnim emiterima nije ‘švedski sto’
Prema reakciji Upravnog odbora BHRT-a, ne samo da je ugrožena državna imovina javne televizije već može predstavljati i uvod u njen nestanak, kao javnog servisa.
Evropska komisija je među 14 prioriteta za približavanje BiH prema EU-u navela i stabilno finansiranje BHRT-a.
Državna televizija bez finansiranja
Upravni odbor BHRT-a zatražio je da vlada i pravosuđe pronađu pravni način za odgađanje licitacije i pronađu rješenje za dug BHRT-a prema EBU-u.
Državni RTV-servis od januara nema izvora finansiranja nakon što je entitetska Federalna radio-televizija prestala ispunjavati zakonsku obavezu da polovicu prikupljene pretplate građana proslijedi na račun BHRT-a.
Radio-televizija Republike Srpske tu obavezu ne ispunjava od 2017. godine, pa su ta dva entitetska emitera dužni BHRT-u oko 50 miliona eura. Zaposlenici BHRT-a u nekoliko su navrata protestovali i upozoravali da bi njihovo gašenje vodilo slomu cijelog sistema javnog RTV-emitiranja.