State Department: Lažne tvrdnje o miješanju SAD-a u proteste u Srbiji

‘Ne čudi nas što je Rusija […] instrumentalizovala proteste da bi ostvarila svoju agendu u Srbiji, kao što to čini širom svijeta’, odgovorio je portparol State Departmenta.

Američki State Department poručio je kako je 'lažna svaka tvrdnja da se SAD miješa u proteste u Srbiji' (Annabelle Gordon / EPA-EFE)

Američki State Department saopštio je da je lažna svaka tvrdnja da se SAD miješaju u proteste u Srbiji ili da podržavaju protestne pokrete usmjerene protiv vlade Srbije, javlja Radio Slobodna Evropa (RSE).

“Ne čudi nas što je Rusija, nasuprot tome, instrumentalizovala proteste da bi ostvarila svoju agendu u Srbiji, kao što to čini širom svijeta”, saopšteno je u odgovoru portparola State Departmenta za RSE.

Reakcija SAD-a uslijedila je nakon što su predstavnici vlasti u Srbiji optužili neimenovane zapadne države da podržavaju ekološke proteste protiv iskopavanja litija, na kojima su se proteklih sedmica okupile desetine hiljada građana.

Optužbe protiv Zapada da stoje iza protesta u Srbiji uputio je i Kremlj, a potpredsjednik vlade Srbije Aleksandar Vulin je u Moskvi zahvalio ruskim bezbjednosnim strukturama “na upozorenju o pripremi masovnih nereda i pokušaju državnog prevrata”.

Bojazan od negativnih posljedica

U State Departmentu poručuju i da je stav SAD-a o Aleksandru Vulinu “dobro poznat”. On je od jula 2023. pod američkim sankcijama, pored ostalog, zbog veza sa Kremljom.

Povod za nedavne masovne proteste u Srbiji je najava otvaranja rudnika litija međunarodne kompanije “Rio Tinto” u dolini rijeke Jadar na zapadu zemlje – zbog bojazni dijela građana da bi taj projekat mogao imati negativne posljedice po životnu sredinu.

State Department u odgovoru za RSE ocjenjuje da su miran protest i pravo građana da demonstriraju i slobodno govore važan dio demokratije.

Projekat iskopavanja

Podsjećaju i na stav američkih zvaničnika da je “na srpskom narodu i njegovim izabranim liderima” izbor šta raditi dalje sa resursima litija.

“Vjerujemo da ovo Srbiji pruža izuzetnu priliku, pod uslovom da se poštuju ekološki standardi i najbolja svjetska praksa. To je odluka koju treba da donese Srbija”, zaključuje State Department.

Projekt iskopavanja litija u Srbiji podržale su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija, a u prisustvu njemačkog kancelara Olafa Scholza, Srbija je sa EU 19. jula u Beogradu potpisala Memorandum o kritičnim sirovinama, podsjeća RSE.

Dokument predviđa cijeli proizvodni lanac – od kopanja litija u rudniku Rio Tinta u Jadru, do proizvodnje baterija za električna vozila, prenosi Beta.

Izvor: Agencije

Reklama