Završena blokada raskrsnice kod Vlade Srbije, u ponedeljak žalbe na presude

Trojica aktivista osuđena su na zatvorske kazne, jedan na kaznu od 40 i dvojica na zatvorsku kaznu od 30 dana, zbog blokiranja željezničkog saobraćaja u Beogradu.

Grupa aktivista koja se protivi najavi iskopavanja litijuma i kompaniji Rio Tinto snimljena ispred zgrade Vlade Srbije (TANJUG/ JOVANA KULAŠEVIĆ)

Blokada raskrsnice ispred Vlade Srbije u Beogradu završena je nešto prije 21 sat, a u ponedeljak će biti podnijete žalbe na presude trojici aktivista, čije oslobađanje su tražili okupljeni na protestu.

Protest zbog izricanja presude trojici ekoloških aktivista održan je u nedjelju ispred zgrade Vlade Srbije u centru Beograda, a učesnici su blokirali raskrnicu Nemanjine i ulice Kneza Miloša.

Aktivisti Ivanu Blejiću određeno je 40 dana zatvora, dok su Nikola Ristić i Jevđenije Julijan Dimitrijević dobili po 30 dana zatvora, također zbog ometanja javnog reda i mira, nakon što su dan ranije, u subotu, blokirali beogradsku željezničku stanicu.

Predstavanik udruženja “Ne damo Jadar” Zlatko Kokanović rekao je da vlast privodi i druge koji su učestvovali u organuzaciji subotnjeg protesta.

Vlasti u Srbiji suočavaju se sa sve žešćim otporom rudarenju litija nakon što je Beograd 19. jula s Evropskom unijom potpisao memorandum o strateškom partnerstvu u održivim sirovinama, pokrenuvši tim dokumentom novi val skoro svakodnevnih protesta diljem zemlje.

Organizacija Arhiv javnih skupova procijenila je da se u centru Beograda u subotu navečer okupilo više od 40.000 ljudi, blokirajući zeljeznički i cestovni saobraćaj.

Rudnik litija na zapadu Srbije

Ako se implementira projekt Jadar multinacionalne kompanije Rio Tinto, vrijedan 2,4 milijarde dolara, mogao bi pokriti 90 posto trenutnih potreba Evrope za litijem, a Rio Tinto učini jednim od vodećih svjetskih proizvođača tog minerala, ključne komponenta u baterijama za električna vozila i mobilne uređaje.

Srbijanski dužnosnici tvrde da bi rudnik litija potaknuo privredu i donio značajan rast BDP-a, ali ekolozi tvrde da bi ta cijena bila previsoka u usporedbi sa nemjerljivim štetama po okoliš i lokalnu zajednicu u poljoprivredno razvijenom području Jadar na zapadu zemlje.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je da zaustavljanje privrede nije rješenje, već razgovor, najavljujući da će razgovarati sa stanovnicima iz područja na zapadu zemlje gdje bi rudnik litija trebao biti otvoren.

“Ići ću da razgovaram sa onima koji drugačije misle, ići ću da razgovaram o njihovom strahu koji postoji”, rekao je Vučić i najavio da će ići u svako mjesto “od Loznice, Krupnja, Malog Zvornika, Čačka do Valjeva i drugih opština”.

Izvor: Agencije

Reklama