Srbija i EU potpisali Memorandum o održivim sirovinama
Vučić je rekao da je ponosan na ovo što je danas započeto, jer je to projekt važan za Evropu, koji će biti ‘prekretnica i kvantni skok u budućnost’ za Srbiju.
Predstavnici Srbije i Evropske unije u Beogradu su potpisali Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, piše Beta.
Taj dokument su potpisali Dubravka Đedović-Handanović, ministrica rudarstva i energetike Srbije i Maroš Šefčovič, potpredsjednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje, u prisustvu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i njemačkog kancelara Olafa Scholza.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPožar u domu za stare: Niz uznemirujućih pitanja bez odgovora
EK osuđuje objavljivanje dokumenata hrvatskih državljana u srbijanskim tabloidima
Hrvatska će uputiti protestnu notu Srbiji, mijenja i preporuke o putovanju
Vučić je rekao da je ponosan na ovo što je danas započeto, na projekt važan za Evropu, ali koji će biti prekretnica i kvantni skok u budućnost za Srbiju.
“Nikada, ni u jednoj fazi, a dug je put do otvaranja rudnika litija i formiranja proizvodnog lanca, ništa nećemo da tajimo i krijemo od građana”, istakao je Vučić.
Kako je naveo, projekat “Jadar” će Srbiji donijeti najmanje šest milijardi eura stranih direktnih investicija.
“Za nas je od ogromnog značaja ceo lanac proizvodnje, doneće ogroman rast u Srbiji”, rekao je Vučić.
Vučić će se ‘boriti za narod u Jadru i Rađevini’
Kako je dodao, doprinos cijelog proizvodnog lanca, od iskopavanja litija do proizvodnje baterija i električnih automobila, doprinijet će rastu domaćeg bruto proizvoda sa 16,4 posto.
“Srbija će insistirati, a i ja lično ću se boriti za životnu sredinu i život naroda u Jadru i Rađevini, za čist vazduh, zemlju i vodu”, rekao je Vučić, obećavajući da će eksperti iz Njemačke i EU-a pratiti projekat “Jadar”.
U Beogradu je potpisano i Pismo o namjerama o razvoju lanca vrijednosti e-mobilnosti u Srbiji, na koji su potpis stavili ministrica privrede Srbije Adrijana Mesarović, predsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Odile Renaud-Basso, član Izvršnog odbora KfW Group Christiane Laibach, direktor Međunarodne razvojne saradnje “Cassa Depositi e Prestiti” Paolo Lombardo, izvršni direktor kompanije Mercedes-Benz Ola Kallenius te izvršni direktor kompanije Rio Tinto Group Jakob Stausholm.
Pismo o namjerama su potpisali i izvršni direktor kompanije “EIT InnoEnergy” Diego Pavia, izvršni direktor kompanije “InoBat” Marian Boček i generalni direktor kompanije ElevenEs Nemanja Mikač.
Prije potpisivanja tih dokumenata održan je Samit o kritičnim sirovinama.
Vučić dočekao Scholza
Kancelar Njemačke Olaf Scholz doputovao je u četvrtak, a na beogradskom aerodromu dočekao ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, piše Beta.
Vučić je na Instagramu napisao da je “sutra [petak] veliki dan” jer “očekuje dogovore koji će predstavljati prekretnicu za Srbiju na njenom putu još bržeg ekonomskog rasta”.
“Sutra je veliki dan, tokom kojeg ćemo razmatrati budućnost Srbije i otvaranje novih prilika za našu zemlju i narod. Očekujem dogovore koji će predstavljati prekretnicu za Srbiju na njenom putu još bržeg ekonomskog rasta”, naveo je Vučić uz fotografiju na kojoj se rukuje sa Scholzom.
Uz Vučića, Scholza su na aerodromu “Nikola Tesla” dočekali i predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović-Handanović, ambasadorica Njemačke u Beogradu Anke Konrad i ambasadorica Srbije u Berlinu Snežana Janković.
Scholz želi smanjiti ovisnost o Kini
Glasnogovornik njemačkog kancelara Steffen Hebestreit rekao je da je u pozadini projekat održive eksploatacije litija u Srbiji i da su Memorandum i Pismo o namjerama dio “daljeg razvoja evropske agende za sirovine i diverzifikaciju izvora sirovina”.
Njemački mediji navode da Scholz mora osigurati autoindustriji snabdijevanje litijem kako bi smanjio zavisnost od Kine, dominantne u svjetskom lancu snabdijevanja litijskim baterijama.
Ekološki aktivisti i predstavnici opozicije upozoravaju na razorne posljedice iskopavanja litija po životnu sredinu u slučaju realizacije projekta “Jadar” kompanije Rio Tinto i najavljuju nove protestne akcije.