Udruženja pisala Delegaciji EU: Odnos prema žrtvama genocida je licemjeran i uvredljiv
Otpravnik poslova Evropske unije u Bosni i Hercegovini Adebayo Babajide i diplomati iz država članica EU-a su položili vijenac na vojničkom groblju u Bratuncu.
Pet udruženja žrtava uputilo je pismo Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini, u kojem od njih traže da se poštuju žrtve genocida i isprave “licemjerni” postupci, javlja Anadolija.
Pismo Udruženja žrtava i svjedoka genocida, Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa”, Udruženja “Žena Podrinja”, Udruženja “Majke Srebrenice” i Udruženja “Žene Srebrenice” upućeno je nakon što su predstavnici Delegacije, u utorak u Bratuncu, položili cvijeće na tamošnjem vojničkom groblju.
Nastavite čitati
list of 3 itemsPamtimo Srebrenicu: Suočavanje s prošlošću u službi izgradnje mira
‘Genocid u Srebrenici nikad ne smijemo zaboraviti’
Otpravnik poslova Evropske unije u Bosni i Hercegovini Adebayo Babajide i diplomati iz država članica EU-a su na Vojničkom groblju položili vijenac i izrazili, kako se navodi, “empatiju i poštovanje prema svim nevinim civilnim žrtvama kao i prihvatanje historijskih i sudski utvrđenih činjenica ključnih za stvaranje okruženja pogodnog za pomirenje”.
Žestoke reakcije
Posjeta Vojničkom groblju, gdje su ukopani i pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) koji su učestvovali u genocidu u Srebrenici, pokrenula je žestoke reakcije.
“Nije isto doći odati počast žrtvama genocida, a zatim odati počast onima koji su počinili genocid. Nije i ne može biti. Vaš odnos prema žrtvama genocida je krajnje licemjeran i uvredljiv. Svjesni smo da među vama postoje oni kojima nije stalo, ali bar poštujte rezolucije Evropskog parlamenta ako već ne poštujete žrtve genocida. Vaši postupci pokazuju nedostatak empatije i razumijevanja za bol preživjelih”, navodi se u pismu udruženja žrtava.
Traže od predstavnika Evropske unije koji su posjetili groblje u Bratuncu izvinjenje žrtvama genocida ili, kako kažu, “neka napuste Bosnu i Hercegovinu”.
“Vaše ponašanje samo produbljuje rane i dodatno otežava proces pomirenja”, navodi se u pismu udruženja.
Suljagić: Potpuno sam šokiran
Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, uputio je, također, reakciju nakon što je iz Delegacije EU-a u BiH objavljeno kako je njihova delegacija tokom posjete Bratuncu odala počast “nevino ubijenim civilima”, a riječ je zapravo o vojničkom groblju gdje su ukopani pripadnici VRS-a, prenosi Anadolija.
They also paid respect to the innocent civilians killed in the area from 1992-95.
Empathy & respect for all innocent civilian victims, as well as acceptance of historical & judicially established facts are crucial for creating an environment conducive to reconciliation. [2/2] pic.twitter.com/wOp895fvkR
— EU in Bosnia and Herzegovina (@eubih) July 16, 2024
“Otpravnik poslova EU u BiH Adebayo Babajide i diplomati iz EU država članica u BiH otputovali su u Bratunac i sastali se s gradonačelnikom Prodanovićem kako bi se upoznali sa situacijom u općini, uključujući aktivnosti izgradnje povjerenja među zajednicama. Također su odali počast nevino ubijenim civilima na tom području od 1992. do 1995. Empatija i poštovanje prema svim nevinim civilnim žrtvama, kao i prihvaćanje povijesnih i sudski utvrđenih činjenica ključni su za stvaranje okruženja pogodnog za pomirenje”, naveli su iz Delegacije EU-a u objavi na društvenoj mreži X.
Ubrzo nakon toga oglasio se Suljagić na svom profilu na X-u, navodeći kako je apsolutno šokiran.
I am shocked, completely shocked to see @eubih official paying respects to members of Bosnian Serb Army at "Vojničko groblje" – there is an actual flag of Bosnian Serb war veterans organization right next to the big cross – under the guise of "innocent civilians". There are… https://t.co/kZ7VrX5U6X
— Emir Suljagić (@suljagicemir1) July 16, 2024
“Šokiran sam, potpuno šokiran kada vidim službenika EU Delegacije kako odaje počast pripadnicima vojske bosanskih Srba na ‘Vojničkom groblju’ – tu je prava zastava boračke organizacije bosanskih Srba odmah do velikog krsta, pod krinkom ‘nevinih civila’. Ovdje su ukopani pojedinci koji su imali vodeću ulogu u zločinima protiv čovječnosti u proljeće i ljeto 1992. godine nad bošnjačkim stanovništvom. Kakva sramota. Pakleno ćete platiti za ovo, imate moju riječ”, poručio je Suljagić.
“Na ovom groblju je pokopan onaj koji je u maju 1992. pogubio članove moje porodice. Izvjesni Adebayo danas je u ime EU u BiH izjavio da je on zapravo nedužni civil, a ne krvožedni genocidni manijak koji je kasnije ubijen u legitimnom vojnom angažmanu”, naveo je Suljagić.
Zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić u reakciji na svom Facebook profilu nazvala je ovaj potez pogrešnim.
“Užasno pogrešan potez delegacije pet zemalja Evropske unije, koja je danas položila cvijeće na spomen-obilježje u Bratuncu, samo pet dana nakon obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici.
Niko, uključujući i majke žrtava genocida u Srebrenici, ne poriče da je nevino stradalih bilo na svim stranama.
Međutim, nedopustiva je relativizacija genocida u Srebrenici. Ovaj zločin nad zločinima je sudski utvrđena činjenica.
Evropske zvaničnike ovom prilikom želim podsjetiti da ministri iz Republike Srpske u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine nisu pokazali ni tračak pristojnosti, a kamoli poštovanja prema žrtvama, glasajući protiv prijedloga da se 11. juli proglasi Danom žalosti u BiH”, poručila je Jurišić.
EU odbacuje optužbe
Nakon žestokih reakcija, oglasila se i Kancelarija Evropske unije u Bosni i Hercegovini, koja je odbacila optužbe da je odala počast vojnicima VRS-a.
“Kancelarija Evropske unije u Bosni i Hercegovini zajedno sa diplomatama zemalja članica EU […] je odala počast nevinim civilnim žrtvama ubijenim na području Birča u okolini Bratunca u periodu od 1992. do 1995. godine. Počast smo odali isključivo nevinim civilnim žrtvama. Nedvosmisleno osuđujemo počinioce svih zločina. Međunarodni i domaći sudovi su iscrpno razmatrali dešavanja tokom rata od 1992. do 1995. godine te nesporno utvrdili prirodu počinjenih zločina u sudskim presudama, uključujući genocid u Srebrenici”, navodi se u reakciji.
Tokom rata od 1992. do 1995. godine širom Bosne i Hercegovine ubijen je veliki broj nevinih civilnih žrtava. Važno je sjećati se svih tih žrtava, dodaju u reakciji.
“Svaka od tih žrtava ima svoje najmilije koji čuvaju sjećanje na njih i oplakuju ih. Vijenac je položen njima u spomen. Groblje u Bratuncu, na kojem je položen vijenac je mjesno gradsko groblje, gdje su ukopane i nevine civilne žrtve iz rata od 1992. do 1995. godine. Neistinite su tvrdnje da se radi o vojničkom groblju ili da su tu ukopani isključivo poginuli vojnici.
Jedina namjera polaganjem vijenca u Bratuncu nam je bila da iskažemo empatiju, poštovanje i razumijevanje za stradanja svih nevinih civilnih žrtava”, navedeno je u reakciji.