U Srebrenici bilbordi i plakati s porukom: ‘Mi nismo genocidni narod’
Kasnije u četvrtak Generalna skupština UN-a glasat će o rezoluciji kojom se traži da 11. juli bude proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Plakati i bilbordi s porukom: “Mi nismo genocidan narod” postavljeni su u Srebrenici na istoku Bosne i Hercegovine, uoči sjednice Generalne skupštine UN-a, na kojoj će se glasati o proglašenju 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Iste poruke mogu se vidjeti i u Beogradu u susjednoj Srbiji.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMUP Republike Srpske najavio prekršajni postupak protiv Draška Stanivukovića
Gradonačelnik Banje Luke sukobio se s policijom
Ekonomisti upozorovaju na negativne rezultate neradne nedjelje u FBiH
Srbija i entitetske vlasti u Republici Srpskoj se snažno protive rezoluciji, ulažući ogromne napore u diplomatsku ofanzivu protiv rezolucije.
U Srebrenici jutros ništa novo… pic.twitter.com/DQJd5S1FQj
— Ćamil Duraković (@Camil_Durakovic) May 23, 2024
Za genocid i zločine u Srebrenci nad više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka u julu 1995. godine pred međunarodnim sudovima, uključujući i UN-ov Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, osuđeno je više od 50 vojnih i civilnih čelnika Republike Srpske, na više od 700 godina zatvora.
Među osuđenim na doživotne kazne zatvora su i prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Radovan Karadžić i general vojske RS-a Ratko Mladić.
Srbija i RS priznaju da je u Srebrenici počinjen veliki zločin, ali negiraju da je to bio genocid.
Mirni razlaz, predsjednik Republike Srpske @MiloradDodik nudi federalnim vlastima u #BiH uoči glasanja o rezoluciji o genocidu u #Srebrenica u #UN @AJBalkans pic.twitter.com/bxNd9BfvAt
— Boris Gagic (@Boris_AJB) May 23, 2024
Tekst rezolucije ne osuđuje Srbe
U prijedlogu rezolucije o jednom od najvećih zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata osuđuje se, među ostalim, i negiranje genocida i veličanje osuđenika za ratne zločine, ali ne i Srbi kao narod.
Rezoluciju su predložile države koje s tim imaju teško historijsko iskustvo – Njemačka i Ruanda. Tekst su naknadno sponzorirale još 34 države među kojima su sve bivše jugoslavenske republike osim Srbije i Crne Gore.
Uoči glasanja o rezoluciji, u Srebrenici su povećane mjere sigurnosti. Tu će danas biti održana i sjednica Vlade RS-a, kojoj će prisustvovati entitetski predsjednik RS-a Milorad Dodik i ministri iz reda Srba u državnoj vladi BiH.