Sjeverna Makedonija: Mandatar za sastav vlade ustrajava na starom nazivu zemlje
Skoplje je 2018. postiglo historijski dogovor s Atinom, pristavši dodati geografski pojam ‘Sjeverna’ u naziv države da bi se razlikovala od grčke pokrajine Makedonije.
Mandatar za sastav vlade Sjeverne Makedonije u četvrtak je rekao da će i dalje svoju zemlju nastaviti nazivati “Makedonija”, uprkos ljutnji Grčke, zemlje s kojom je Skoplje 2018. postiglo sporazum o promjeni imena.
“Način na koji ću ja zvati svoju zemlju moje je temeljno pravo”, rekao je novinarima Hristijan Mickoski, predsjednik VMRO-DPMNE-a, desničarske nacionalističke grupe koja je pobijedila na parlamentarnim i predsjedničkim izborima održanim 8. maja, prenosi Hina.
Nastavite čitati
list of 3 itemsGrčka i EU negoduju jer nova predsjednica S. Makedonije nije izgovorila pun naziv države
Mitsotakis pozvao novu predsjednicu Sjeverne Makedonije da se vrati zakonskim obavezama
“Ako oni (Grčka) misle da smo prekršili Prespanski sporazum, tu je Međunarodni sud pravde. Ondje mogu pokrenuti sudski proces i ondje ćemo iznijeti argumente. No ne bih želio da se to dogodi”, dodao je Mickoski.
Skoplje je 2018. postiglo historijski dogovor s Atinom, pristavši dodati geografski pojam “Sjeverna” u naziv države da bi se razlikovala od grčke pokrajine Makedonije, a krajnji je cilj bio okončati dugogodišnju svađu sa susjedom, koji je zbog nesuglasica u pogledu naziva blokirao pristupanje Sjeverne Makedonije NATO-u i pregovore za pristupanje Evropskoj uniji (EU).
Nakon što su tadašnja makedonska socijaldemokratska i grčka ljevičarska vlada potpisale sporazum, Sjevernoj Makedoniji je godine 2020. omogućen ulazak u NATO.
Stari novi spor
No stari je spor ponovno otvoren u nedjelju kad je nova predsjednica Sjeverne Makedonije, Gordana Siljanovska-Davkova, tokom polaganja zakletve upotrijebila naziv “Makedonija” umjesto dogovoreni naziv – Sjeverna Makedonija.
Njen je potez grčki premijer Kyriakos Mitsotakis nazvao “provokativnim, protuzakonitim i neprihvatljivim”. “Nećemo prihvatiti takve propuste”, istaknuo je.
Grčka informativna agencija ANA u petak je prenijela da je Mitsotakis jasno poručio novome vodstvu Sjeverne Makedonije kako će put te zemlje u EU, ne bude li ono u potpunosti poštovalo odredbe iz Prespanskog sporazuma, “biti zatvoren”.
Hristijan Mickoski je objasnio da priznaje realnost službenog naziva svoje zemlje, no da će tokom javnih nastupa nastaviti koristiti njeno staro ime.
“Prekinimo prijetiti, prestanimo s opstrukcijama i s vraćanjem unatrag. Gledajmo prema budućnosti. Ti su dokumenti dio zakonodavstva”, dodao je.
VMRO-DMPNE na parlamentarnim izborima osigurao 58 od 120 mjesta u parlamentu, porazivši Socijaldemokratsku uniju (SDSM), koja je na vlasti od 2017.
Povratak na vlast desničarske opozicije u ovoj siromašnoj balkanskoj zemlji u kojoj živi 1,8 miliona stanovnika predstavlja rizik od ponovnog oživljavanja napetosti i sa susjednom Bugarskom, koja postavlja vlastite uvjete za napredovanje pristupnih pregovora Sjeverne Makedonije u EU.