Evropski parlament odobrio plan za reformu i rast Zapadnog Balkana
Privremeni sporazum regiji omogućava pristup dodatnoj finansijskoj pomoći od šest milijardi eura u periodu od 2024. do 2027. godine.
Evropski parlament (EP) odobrio je privremeni sporazum sa Vijećem EU o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan, kojim se regiji omogućava pristup dodatnoj finansijskoj pomoći od šest milijardi eura u periodu od 2024. do 2027. godine, prenosi agencija Tanjug i dodaje kako je za sporazum glasalo 517 od 603 zastupnika EP, 56 je bilo protiv, a 30 je bilo suzdržano.
Nakon ovog glasanja, otvara se mogućnost za uspostavljanje Instrumenta za reformu i rast za Zapadni Balkan. Predsjedništvo Vijeća EU i Evropski parlament postigli su 4. aprila privremeni sporazum o uspostavljanju ovog instrumenta koji su potom podržale države članice EU i odbori EP-a za vanjske poslove i budžet.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZelenski doputovao u Hrvatsku
Američki diplomata Kasanof: Dodik osporavanjem BiH dovodi u pitanje RS
Nijedna od šest država Z. Balkana nije ispunila cilj inicijative Brdo-Brioni
Pogodnosti i prije članstva
Instrument za reformu i rast za Zapadni Balkan centralni je dio novog Plana rasta za Zapadni Balkan, koji je u novembru 2023. godine predstavila Evropska komsija, a osmišljen je da podrži unutrašnje reforme na Zapadnom Balkanu tako što će pružiti određene pogodnosti članstva u EU i prije pristupanja Uniji.
Instrument ima za cilj pokretanje društveno-ekonomskih reformi na Zapadnom Balkanu, unapređivanje ekonomskog rasta i približavanja EU. Očekuje se da će se instrumentom u periodu od 2024. do 2027. partnerima EU sa Zapadnog Balkana osigurati do dvije milijarde eura u grantovima i četiri milijarde eura u kreditima kako bi se podržao Zapadni Balkan na putu ka pridruživanju EU.
Isplata ovih sredstava zavisi od uspješne primjene određenih reformi navedenih u reformskoj agendi svake države korisnice. Instrumentom će biti dopunjen postojeći Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA III) i značajno povećana finansijska pomoć regiji.
Prava manjina
Za dobijanje podrške iz instrumenta u privremenom sporazumu koji proističe iz međuinstitucionalnih pregovora navode se i određeni preduvjeti, kao što je poštivanje demokratskih mehanizama, nezavisnost pravosuđa i vladavina prava, kao i garantiranje poštovanja svih obaveza ljudskih prava, uključujući prava manjina.
Kao uvjet navodi se i konstruktivni angažman Srbije i Kosova “sa mjerljivim napretkom i opipljivim rezultatima u normalizaciji odnosa” sa ciljem da se u potpunosti provedu sve obaveze koje proizlaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i njegovog implementacionog aneksa, kao i svih prethodnih sporazuma o dijalogu i angažuju se u pregovorima.