Hrvatski premijer Plenković u Banjoj Luci: Stav o Južnoj interkonekciji
Južne interkonekcije ima samo ako Hrvatska napravi investiciju i plinovod od 70 kilometara, mi smo opredijeljeni da to učinimo”, istakao je Plenković.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković stigao je danas u Banju Luku gdje prisustvuje otvaranju Muzejsko-galerijskog prostora u samostanu “Marija Zvijezda” u Trapistima, javlja Fena.
Plenkovića su u Trapistima dočekali predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto i banjalučki biskup Željko Majić.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMinistar sigurnosti BiH Nenad Nešić podnio ostavku
Može li Dodik ostvariti prijetnje stranim bankama
RS u Washingtonu lobira za ukidanje sankcija Dodiku i Cvijanović te dijalog s Trumpom
Svečanoj ceremoniji prisustvuje i predsjednik RS-a Milorad Dodik.
Pitanje Južne interkonekcije
Južne interkonekcije ima samo ako Hrvatska napravi investiciju koja će ići od Dugopolja prema Zagvozdu, Imotskom i onda prema Grudama, dakle to je investicija otprilike 70 i nešto kilometara plinovoda, mi smo se opredijelili da to učinimo, izjavio je danas u Banjoj Luci premijer Hrvatske Andrej Plenković, javlja Anadolija.
„Hrvatska u ovom trenutku ulaže 570 milijuna eura u svoju infrastrukturu, dakle nove, moderne, veće plinovode koji će automatski biti namijenjeni i za transport vodika kao energenta budućnosti. Želimo iskoristiti činjenicu da je Hrvatska donijela u mom prvom mandatu dalekosežnu odluku o tome da na Krku imamo terminal ukapljenog prirodnog plina, dižemo mu kapacitete sa 3,1 milijardu kubika plina godišnje na 6,1 milijardu kubika plina godišnje“, rekao je Plenković.
Pojasnio je da bi, kada bi hrvatska domaćinstva, privreda i industrija radili na 100-postotnom maksimalnom korištenju plina, godišnje bilo potrebno 2,8 milijardi kubika plina, a imaju kapacitet prihvata 6,1 milijardu.
„Dakle, naša je logika možemo reći solidarna, altruistična, želimo pomoći svim zemljama u našem okruženju, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Mađarskoj, zainteresirani su, naravno, i Austrijanci i Bavarska u ovim novim okolnostima energetskih kriza i zato želimo da se ti plinovodi grade i prema BiH, pogotovo što praktički cijeli jadan dio BiH uopšte nije plinificiran. I naš je strateški interes da se taj projekt realizira. Pozicija koju mi imamo je da u svakom slučaju struktura kompanije koja će biti na strani BiH bude takva u kojoj su zastupljeni i Hrvati kao konstitutivni narod, tu nema nikakve dileme, a to znači i Federacija BiH; i vjerujemo da će se naći rješenje koje može i mora biti prihvatljivo svima, a plin je tu da ga mi dovedemo do granice BiH i da funkcionira u transportnom sustavu i dođe i do građana i do gospodarstva. Prema tome, ovo je strateški projekt koji treba još tješnje povezati Hrvatsku i BiH“, kazao je Plenković.
Odgovarajući na pitanja novinara, rekao je da žele snažnu Bosnu i Hercegovinu sa snažnim institucijama i s političkim strankama i institucijama koji odlučuju o svojoj sudbini samostalno bez prevelikog upliva bilo koga sa strane.