Vlada FBiH najavila subvencije za doprinose obrtnicima i malim poduzetnicima
Vijeće stranih investitora u BiH zabrinuto zbog odluke o povećanju minimalne plate, bez detaljnih analiza i projekcija, bez usaglašenosti s poslovnim sektorom, sindikati pozdravljaju potez Vlade FBiH.
Vlada bosanskohercegovačkog entiteta Federacija Bosne i Hercegovine je na posljednjoj sjednici donijela odluku prema kojoj će najniža plata iznositi 1.000 konvertibilnih maraka (približno 516 eura), a također je odlučeno kako će se ova odluka primijenjivati od 1. januara do 31. decembra 2025. godine, prenosi agencija Fena.
Dakle, minimalna plata u FBiH od 2025. godine bit će povećana za 381 konvertibilnu marku (približno 197 eura). Kako je obrazloženo, na osnovu Člana 6. stav (1) Uredbe o metodologiji izračuna i usklađivanja najniže plate, Vlada Federacije BiH utvrđuje najnižu platu za narednu kalendarsku godinu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDom naroda Federacije BiH izglasao Zakon o Južnoj interkonekciji
Minimalne plaće: Ekonomija profita nasuprot radničkim pravima
Nakon više od tri mjeseca nazire se kraj radova na obnovi pruge kod Jablanice
Plate i primanja
Agencija Fena navodi kako treba razlikovati pojmove plata i primanja radnika. Vlada FBiH je svojom odlukom odredila da će minimalna plata u 2025. godini iznositi 1.000 KM, dok će minimalna primanja biti iznad 1.200 KM (620 eura), budući da su primanja radnika zbir minimalne plate, toplog obroka, sredstava koja su predviđena za prijevoz radnika, kao i drugih neoporezivih uplata.
Kako bi se prevazišli potencijalni problemi za obrtnike i mala preduzeća, Vlada FBiH navodi da je predvidjela program subvencioniranja iz budžeta FBiH, a čije usvajanje se očekuje u narednih nekoliko dana.
Kako je pojašnjeno, obrtnicima i malim preduzećima, Vlada FBiH će uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja.
“Nakon 11 godina čekanja, konačno smo uspjeli radnicima u Federaciji podići najnižu platu. Sretni smo zbog ove odluke prvenstveno jer su njome zadovoljni radnici u Federaciji. Pred nama je još jedan važan korak, a to je usvajanje seta fiskalnih zakona”, kazao je ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojin Mijatović.
Riječ je o setu zakona koji podrazumijevaju izmjenu aktuelnih propisa iz segmenta poreza na dohodak, doprinosa, te i samog Zakona o fiskalizaciji. “Bitno je istaći da je ovo pitanje bilo postavljeno kao prioritet vlasti još 2015, ali se godinama povlačilo na relaciji Vlada – Parlament”, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Stav Vijeća stranih investitora
Vijeće stranih investitora u BiH (Foreign Investors Council – FIC) izražava ozbiljnu zabrinutost zbog odluke Vlade Federacije BiH kojom se, bez detaljnih analiza i projekcija, bez usaglašenosti s poslovnim sektorom, povećava minimalna plata u Federacije BiH od 1. januara 2025. godine, javlja Fena.
“Ovakve odluke, donesene u posljednjem trenutku, bez uvažavanja stvarnih ekonomskih okolnosti i mogućnosti prilagodbe, ne samo da ugrožavaju poslovanje privrednika nego i dugoročno štete radnicima, naročito onima s najmanjim primanjima. Preliminarne analize jasno pokazuju da će ova odluka povećati troškove poslodavcima za više od 600 KM (310 eura) po radniku”, navodi se u saopćenju.
“Najveći udar osjetit će industrije poput tekstilne, drvoprerađivačke i automobilske, koje svakako posluju na granici održivosti. Posljedice će neminovno uključivati smanjenje broja radnih mjesta i otpuštanje radnika, zatvaranje pogona i slabljenje ekonomskog ambijenta u Federaciji BiH.”
Iz Vijeća stranih investitora u BiH istiću da, dok poslodavci snažno podržavaju povećanje plata radnika, to se mora provoditi na ekonomski održiv način.
“Kao što je već dogovoreno s Vladom, svako povećanje plata mora biti praćeno smanjenjem doprinosa, kako bi se teret ravnomjerno rasporedio. Odluka u svom sadašnjem obliku jednostrano opterećuje poslodavce ugrožavajući njihovu sposobnost da očuvaju radna mjesta i nastave s ulaganjima. Upozoravamo da će ovakva mjera dugoročno imati negativne posljedice upravo na one radnike čiju zaštitu navodno osigurava jer će dovesti do smanjenja broja zaposlenih u najosjetljivijim sektorima”, navode iz Vijeća stranih investitora BiH.
Vijeće podržava napore drugih udruženja poslodavaca da u saradnji s Vladom i sindikatima budu poduzete hitne mjere kako bi ova odluka bila revidirana i izmijenjena. “Posljedice odluke su nesagledive i zahtijevaju promptnu reakciju svih uključenih aktera kako bi bili zaštićeni i radnici i privreda u cjelini”.
Sindikati: Radnici ispred kapitala
Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine poziva Vladu FBiH da ne podlegne pritiscima poslodavaca i analitičara te ostane istrajna u pozicioniranju interesa radnika ispred interesa kapitala, saopćeno je iz tog sindikata.
“Udruženje poslodavaca FBiH je upregnulo sve snage da u javnosti prikaže štetnost jučer donesene Odluke Vlade FBiH o najnižoj plati u iznosu od 1.000 KM. Do jučer ujutro su tvrdili da žele pomoći radnicima i da im je cilj zadržati radnike u FBiH, a već danas od te želje nema ni traga. Od sinoć traju ogromni pritisci na Vladu FBiH, ali i sindikate kojima se prijeti raskidanjem i/ili nepotpisivanjem kolektivnih ugovora. Pitamo se da li je to borba za očuvanje radnih mjesta i uvažavanje socijalnih partnera”, navedeno je u saopćenju Saveza.
Sindikat neće pristati na takve ucjene, poručili su, jer bi to značilo direktnu izdaju svega za šta se sindikat u suštini bori – zaštitu i unapređenje prava radnika, bolji ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih, poštivanje principa socijalnog dijaloga koji se vodi uz međusovno uvažavanje socijalnih partnera, zagovaranje dostojanstvenog života i sigurnih radnih mjesta.
Savez je pozvao sve članove sindikata da ostanu istrajni u zajedničkoj borbi za bolji ekonomsko-socijalni položaj radnika, a poslodavce koji cijene svoje radnike da poštivanjem Odluke o najnižoj plati pokažu spremnost da zajedno s njima grade ekonomiju FBiH i stvaraju bolji ambijent u kojem će radnici imati dostojanstvene plate, a poslodavci dobre poslovne rezultate.
“Iznos od 1.000 KM je trećina sindikalne potrošačke korpe i ne predstavlja nikakvo bogatstvo te je zasigurno nešto što poslodavci koji su do 10. mjeseca ove godine imali dobit od 5,6 milijardi KM (2,89 milijardi eura) mogu bez problema isplatiti”, navode iz Saveza samostalnih sindikata BiH.