Ministar sigurnosti BiH uhapšen zbog sumnje na zloupotrebu položaja
Tužilaštvo BiH je saopštilo da je u okviru istrage o korupciji u vrijeme kada je Nenad Nešić bio v. d. direktora javnog preduzeća ‘Putevi RS’ slobode lišen i Mladen Lučić.
Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić i brat bivšeg ministra ljudskih prava i izbjeglica BiH Miloša Lučića, Mladen Lučić, lišeni su slobode, saopštilo je Tužilaštvo BiH.
Tužilaštvo navodi da su slobode lišeni u okviru istrage o korupciji u vrijeme kada je Nešić bio vršilac dužnosti direktora javnog preduzeća “Putevi RS”.
Nastavite čitati
list of 3 itemsUhapšena dvojica muškaraca u Sarajevu, pripremali bombaški napad
Podignuta optužnica protiv bivšeg generalnog konzula BiH u Njemačkoj
Sumnjiče se da su kao odgovorne osobe u preduzeću “Putevi RS” i jednom privatnom preduzeću počinili krivična djela – udruživanje zbog činjenja krivičnih djela pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita.
“U istrazi koju Tužilaštvo BiH provodi zajedno sa Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u predmetu za koruptivna krivična djela, po naredbi tužioca lišeni su slobode Nešić Nenad, ministar sigurnosti u Vijeću ministara BiH, Dakić Milan, direktor JP Putevi RS, Lučić Mladen i još četiri lica”, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.
Akcija ‘Tunel 2”
U međuvremenu se oglasio i MUP bh. entiteta Republika Srpska, navodeći da njihovi službenici, pod nadzorom Tužilaštva BiH, a u saradnji sa policijskim upravama Banja Luka, Istočno Sarajevo i Bijeljina provode operativnu akciju “Tunel 2”.
“U sklopu akcije do sada je lišeno slobode sedam lica iz Banja Luke i Istočnog Sarajeva zbog osnova sumnje da su izvršila krivična djela ‘udruživanje radi činjenja krivičnih djela – pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita”, naveo je entitetski MUP u saopštenju.
Dodaje da su u toku pretresi stambenih i poslovnih jedinica koje koriste osobe lišene slobode na području Banje Luke, Bijeljine i Istočnog Sarajeva.
Reakcija Dodika
Ubrzo nakon hapšenja, oglasio se i Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, navodeći da je “postupak koji je Tužilaštvo BiH pokrenulo protiv ministra sigurnosti Nenad Nešića neprihvatljiv”.
Потпуно је неприхватљив поступак који је Тужилаштво БиХ покренуло против министра безбједности БиХ Ненада Нешића. Овакав начин рада представља прогон кадрова из Републике Српске с циљем њене дестабилизације.
Тужилаштво БиХ показује да је постало инструмент појединих страних…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) December 26, 2024
“Takav način rada predstavlja progon kadrova iz Republike Srpske s ciljem njene destabilizacije”, tvrdi Dodik u objavi na društvenoj mreži X, dodajući: “Tužilaštvo BiH pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih ambasada i sarajevske političke javnosti za obračun s Republikom Srpskom.”
Inače, Nešić je i predsjednik stranke Demokratski narodni savez (DNS), koja je koalicijski partner Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik.
Upravo Dodikovom voljom Nešić je i postavljen za državnog ministra sigurnosti nakon izbora 2022. godine.