Topić: Zaključke NSRS-a ne treba potcjenjivati

Parlament RS-a izglasao je zaključke kojima pokušava blokirati donošenje odluka na nivou BiH zbog suđenja entitetskom čelniku Miloradu Dodiku.

Posebnu sjednicu Narodne skupštine RS-a iznenada je sazvao njen predsjednik Nenad Stevandić, osoba koja je kao i Dodik i gotovo svi njegovi bliski saradnici pod američkim sankcijama (Fena)

Posljednju sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske politička analitičarka Tanja Topić vidi kao pokušaj skretanja pažnje sa studentskih protesta u Beogradu i suđenja Miloradu Dodiku pred Sudom BiH, nakon što je entitetski parlament u srijedu rano ujutro izglasao zaključke kojima pokušava blokirati donošenje bilo kakvih odluka na nivou Bosne i Hercegovine zbog suđenja entitetskom čelniku Dodiku protiv kojega se na Sudu BiH vodi postupak zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

“S jedne strane [sjednicu NSRS] možemo posmatrati kao pokušaj prebacivanja pažnje na takozvane ‘opasnosti’ u regiji sa studentskih protesta i svega onoga što se dešava u Srbiji”, rekla je Topić novinskoj agenciji Fena.

“A drugi bitan momenat je suđenje Miloradu Dodiku, gdje smo vidjeli u reakcijama koje su došle iz Srbije da se ukazivalo na ‘opasnost’ da se kroz sudski proces ugrožava Republika Srpska”, dodala je Topić.

Posebnu sjednicu Narodne skupštine RS-a iznenada je sazvao njen predsjednik Nenad Stevandić, osoba koja je kao i Dodik i gotovo svi njegovi bliski saradnici pod američkim sankcijama. Sjednica je sazvana u jeku prijepora o tome može li i pod kojim uvjetima Dodik sudjelovati u nastavku suđenja uoči ročišta zakazanog za 30. decembar nakon operacije kojoj je bio podvrgnut u Beogradu ranije ovog mjeseca radi uklještenja jednjaka.

Bude li proglašen krivim, Dodik bi bio smijenjen

Stevandić i ostali čelnici stranaka koje čine vladajuću koaliciju u RS-u predložili su zaključke u kojima, uz ostalo, stoji kako od Dodika i direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića traže da se ne odazivaju pozivima na ročište “dok predsjednik RS-a ne bude zdravstveno sposoban sudjelovati u postupku”.

Dodik i Lukić optuženi su jer su 2023. godine omogućili objavljivanje dva zakona iako su znali da ih je temeljem svojih ovlasti poništio visoki predstavnik Christian Schmidt. Nepoštivanje odluka Visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti do pet godina zatvora. Bude li proglašen krivim, Dodik bi automatski bio smijenjen s pozicije predsjednika RS-a.

Dodik kao i njegovi saveznici kritikuju to suđenje, ocjenjujući ga politički motiviranim, uz česte prijetnje da će na prostoru RS-a zabraniti rad Tužilaštva BiH i Suda BiH, smatrajući te najviše pravosudne institucije u zemlji protivustavnim.

Topić kaže da zaključke, ipak, ne bi potcjenjivala, jer “oni su stalno na terenu pripreme za nešto što visi kao neki konac nad glavama građana BiH, kao jedna vrsta upozorenja ili prijetnje planovima secesije”.

“A zanimljivo je i vrijeme koje je izabrano za sve ovo, vrlo smišljeno, kada je većina međunarodnih zvaničnika na praznicima, kada nisu tu, a znamo da reakcija s odloženim dejstvom nikada nema snagu reakcije koja uslijedi odmah”, rekla je Topić.

Tužilaštvo BiH je već u ponedjeljak, nakon što je najavljena posebna sjednica Parlamenta RS-a, od Stevandića zatražilo informacije o zaključcima koje planiraju donijeti. U dopisu koji je potpisao glavni državni tužitelj Milanko Kajganić stoji kako te informacije tužilaštvo traži zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela napada na ustavni poredak BiH, odnosno pripremanja niza drugih kaznenih djela.

Izvor: Agencije

Reklama