Ambasade: Zaključci NSRS-a ozbiljna prijetnja ustavnom poretku BiH

Nijedan entitet nema ovlaštenje da ospori primat institucija ili zakona BiH, poručuju SAD, Britanija, Njemačka, Francuska, Italija i Delegacija EU-a u BiH.

Na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS-a usvojene su informacije o urušavanju pravnog poretka u BiH (FENA)

Dejtonski mirovni sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine nedvojbeno potvrđuju primat i Ustava i Ustavnog suda BiH, navodi se u zajedničkom saopćenju više zapadnih ambasada, nakon što je Narodna Skupština Republike Srpske u srijedu rano ujutro izglasala zaključke kojima pokušava blokirati donošenje bilo kakvih odluka na nivou Bosne i Hercegovine zbog suđenja entitetskom čelniku Miloradu Dodiku protiv kojega se na Sudu BiH vodi postupak zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Posebnu sjednicu Narodne skupštine RS-a iznenada je sazvao njen predsjednik Nenad Stevandić, osoba koja je kao i Dodik i gotovo svi njegovi bliski saradnici pod američkim sankcijama. Sjednica je sazvana u jeku prijepora o tome može li i pod kojim uvjetima Dodik sudjelovati u nastavku suđenja uoči ročišta zakazanog za 30. decembar nakon operacije kojoj je bio podvrgnut u Beogradu ranije ovog mjeseca radi uklještenja jednjaka.

Dodik i Lukić optuženi su jer su 2023. godine omogućili objavljivanje dva zakona iako su znali da ih je temeljem svojih ovlasti poništio visoki predstavnik Christian Schmidt. Nepoštivanje odluka Visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti do pet godina zatvora. Bude li proglašen krivim, Dodik bi automatski bio smijenjen s pozicije predsjednika RS-a.

Zahtjev da više ne sudjeluje na suđenju zastupnici vladajuće većine pravdali su konstatacijom kako je Dodik ispunio svoje ustavne obaveze kada je potpisao ukaz o proglašenju zakona koje je usvojio entitetski parlament.

Zaključke je podržala i sadašnja predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović koja se obrušila na državno pravosuđe, izjavivši kako Sud BiH djeluje nezakonito i neustavno.

Entiteti nisu iznad države

U pismu koje potpisuju ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske i Italije, Delegacija EU-a u BiH i specijalni predstavnik EU-a u BiH stoji:

“Dejtonski mirovni sporazum jasno navodi u Aneksu 4, Član 3: ‘Entiteti i bilo koja njihova jedinica u cijelosti će se pokoravati ovom ustavu koji zamjenjuje međusobno nespojive odredbe zakonodavstva Bosne i Hercegovine te ustava i zakona entiteta, kao i odlukama ustanova Bosne i Hercegovine.’ Svi zakoni i zaključci koje donose niži organi – uključujući parlamentarna tijela oba entiteta – moraju biti u skladu s Ustavom, u skladu s jurisprudencijom Ustavnog suda BiH”, navedeno je u saopćenju objavljenom na platformi X.

Nadalje, ističu da niti jedan entitet nema ovlaštenje da ospori primat institucija ili zakona BiH.

“Zaključci koje je sinoć usvojila NSRS predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku zemlje i kao takvi su antidejtonski te izravno podrivaju autoritet institucija vladavine prava na državnom nivou i put BiH ka euroatlantskim integracijama”, navedeno je u saopćenju.

Tužilaštvo BiH je već u ponedjeljak, nakon što je najavljena posebna sjednica Parlamenta RS-a, od Stevandića zatražilo informacije o zaključcima koje planiraju donijeti. U dopisu koji je potpisao glavni državni tužitelj Milanko Kajganić stoji kako te informacije tužilaštvo traži zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela napada na ustavni poredak BiH, odnosno pripremanja niza drugih kaznenih djela.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama