NSRS ublažava zaključke u vezi ‘urušavanja pravnog sistema’ u BiH

U ranijoj verziji zaključaka pominjalo se da treba zaustaviti evropski put BiH, ali je taj zaključak ovog puta izostavljen.

Al Jazeerina Ljiljan Smiljanić izvijestila je da su prvobitni zaključci o kojima trebaju glasati zastupnici u NSRS djelovali dosta oštrije [Al Jazeera]

Zastupnici u Narodnoj skupštini bh. entiteta Republika Srpska na posebnoj sjednici razmatraju “Informaciju o urušavanju pravnog sistema” koja se odnosi, između ostalog, i na suđenje predsjedniku tog entiteta Miloradu Dodiku pred Sudom Bosne i Hercegovine zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

Predlagači ove informacije su zastupnici vladajuće koalicije predvođene Dodikovim SNSD-om.

Državno tužilaštvo jučer je zatražilo hitno dostavljanje svih materijala u vezi ove sjednice jer, prema procjeni Tužilaštva, može biti riječ o pripremi krivičnog djela “narušavanje ustavnog poretka BiH”.

Al Jazeerina Ljiljan Smiljanić izvijestila je da su predloženi zaključci o kojima će se glasati na sjednici NSRS-a prošli kroz nekoliko izmjena, i da postoji mogućnost da izmjene još nisu gotove.

„Dobili smo već drugu verziju usaglašenih zaključaka, uz napomenu da ni to nije konačna verzija”, rekla je Smiljanić, dodajući da su neki zaključci ublaženi.

Trenutno je pred entitetskim zastupnicima u RS-u osam zaključaka. Među tim zaključcima je i zaključak da Narodna skupština Republike Srpske zahtjeva da predsjednik ovog entiteta Milorad Dodik više ne idu na ročišta pred Sudom Bosne i Hercegovine “sve dok Milorad Dodik ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku”.

Navodi se i to da bi predstavnici iz Republike Srpske u institucijama Bosne i Hercegovine trebalo da obustave proces donošenja odluka, odnosno da i kao nekoliko puta ranije ne učestvuju u odlučivanju i da samim tim proces odluka na državnom nivou bude obustavljen.

„U ranijoj verziji zaključaka se pominjalo još toga što je djelovalo prilično oštro. Pominjalo se da treba zaustaviti evropski put Bosne i Hercegovine. Međutim, u posljednjoj verziji zaključaka toga nema“, rekla je Smiljanić.

Izvor: Al Jazeera

Reklama