Američki ambasador naglasio hitnu potrebu jačanja energetske sigurnosti u BiH
Premijer Nikšić i ja također smo razgovarali o hitnoj potrebi jačanja energetske sigurnosti, uključujući okončanje ruskog monopola na prirodni plin u BiH, rekao je Murphy.
Michael Murphy, ambasador SAD-a u Bosni i Hercegovini, objavio je da je imao “produktivan” sastanak s premijerom Federacije BiH Nerminom Nikšićem s kojim je razgovarao o planovima Vlade Federacije BiH da hitno odobri potrebne reforme kompanije BH-Gas.
“Imao san produktivan sastanak s premijerom FBiH Nikšićem s kojim sam razgovarao o planovima Vlade Federacije BiH da odobri ekspeditivno potrebne reforme BH-Gasu kako bi se poboljšala njegova učinkovitost i osiguralo da bude firma koja služi i predstavlja sve stanovnike Federacije BiH, u skladu sa skoro jednoglasnim zaključcima Zastupničkog doma Parlamenta FBiH 12. decembra”, napisao je Murphy na društvenoj mreži X.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAmbasada SAD-a u BiH: Čović iznosi lažne tvrdnje, zanima ga samo lična korist
Plinska interkonekcija pakla na ruski način
“Premijer Nikšić i ja također smo razgovarali o hitnoj potrebi jačanja energetske sigurnosti, uključujući okončanje ruskog monopola na prirodni plin u BiH”, istakao je.
I had a productive meeting with FBiH Prime Minister Niksic today to discuss the Federation of BiH (FBiH) government’s plans to approve expeditiously needed reforms to BH-Gas to enhance its efficiency and ensure it is a company that serves and represents all residents of the FBiH,… pic.twitter.com/BfHXp7ILG8
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) December 19, 2024
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH je 12. decembra usvojio Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji, čije usvajanje je pratila američka i ruska ambasada ali i susjedna Hrvatska. Riječ je o plinovodu kojim bi išao sa otoka Krka u Hrvatskoj prema BiH, čime bi se smanjila ovisnost o ruskom energentu.
Iz HDZ-a BiH se protive Zakonu Južna interkonekcija, jer nosilac projekta treba biti kompanija BH Gas, ističući da u njoj rade isključivo Bošnjaci i da posluje negativno.
S druge strane, zakon su podržale i opozicijske i vladajuće stranke. Smatraju da će on omogućiti Bosni i Hercegovini da se konačno počne rješavati ovisnosti o ruskom plinu, a Federaciji BiH da se riješi ucjena u pritisaka iz entiteta Republika Srpska preko koje se ruski plin doprema.
Da bi zakon stupio na snagu potrebno je da dobije podršku Doma naroda entitetskog parlamenta.
Isti zakon je 2021. jednoglasno usvojen u Zastupničkom domu, ali ga je HDZ BiH kasnije blokirao. Sada sadrži i amandmane koji preciziraju trasu plinovoda i predviđaju da se projekat realizuje u jednoj, a ne dvije faze.