Parlament FBiH podržao zakon o plinovodu iz Hrvatske, HDZ protiv
Novi plinovod iz pravca Hrvatske omogućio bi Bosni i Hercegovini da se počne rješavati ovisnosti o ruskom plinu.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji, čije usvajanje je pratila američka i ruska ambasada ali i susjedna Hrvatska. Riječ je o plinovodu kojim bi išao sa otoka Krka u Hrvatskoj prema BiH, čime bi se smanjila ovisnost o ruskom energentu.
Iz HDZ-a BiH protive se Zakonu Južna interkonekcija, jer nosilac projekta treba biti kompanija BH GAS, ističući da u njoj rade isključivo Bošnjaci i da posluje negativno. Njihovim kolegama iz Hrvatske republikanske stranke je sporno i što Zakon zaobilazi lokalni nivo vlasti.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDom naroda Federacije BiH izglasao Zakon o Južnoj interkonekciji
Hrvoje Čabrajić šef federalnog USKOK-a: Imenovanja deceniju nakon usvajanja zakona
Ambasada SAD-a u BiH zastupnicima: Ili ste s nama ili na strani Rusije
Strateški plinovod za BiH
S druge strane, zakon su podržale i opozicijske i vladajuće stranke. Smatraju da će on omogućiti Bosni i Hercegovini da se konačno počne rješavati ovisnosti o ruskom plinu, a Federaciji BiH da se riješi ucjena u pritisaka iz entiteta Republika Srpska preko koje se ruski plin doprema. Isti zakon je 2021. jednoglasno usvojen u Zastupničkom domu, ali ga je HDZ BiH kasnije blokirao. Sada sadrži i amandmane koji preciziraju trasu plinovoda i predviđaju da se projekt realizuje u jednoj, a ne dvije faze.
Zakon predviđa izgradnju plinovoda od Zagvozda u Hrvatskoj pravcem ka Posušju u BiH odakle bi se račvao prema Kupresu, Bugojnu pa do Travnika odnosno ka Mostaru.
“Implementacija ovog Zakona nije moguća bez 100 posto pozitivnog udjela, mislim na angažman prije svih Republike Hrvatske gdje treba da se izradi i izgradi 70-ak kilometara cijevi, a onda i tri kantona u zapadnoj Hercegovini”, rekao je predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković.
Donošenje tog zakona pratila je američka ambasada u Bosni i Hercegovini koja je i inicirala njegovo usvajanje i to bez konsultacija s HDZ-om čijeg čelnika Dragana Čovića okrivljuju da sve blokira iz ličnih interesa. Iz Ambasade su i uoči sjednice uputili poruku federalnim parlamentarcima.
“Zastupnici imaju jasan izbor: podržati građane BiH i njihov budući prosperitet ili glasati za Rusiju i njene interese”, objavila je američka ambasada.
Američki ambasador u BiH Michael Murphy zastupnicima se obratio videoporukom i tokom sjednice, pokušavajući posredovati u pregovorima o Zakonu o južnoj interkonekciji.
Ruska ambasada je Amerikance optužila da podmeću bombu pod integritet Bosne i Hercegovine, a američke navode je odbacio i predsjednik HDZ-a BiH Čović. Njegove uvjete za podršku Južnoj interkonekciji je u međuvremenu podržao premijer Hrvatske Andrej Plenković.
Zakon usvojen u četvrtak može stupiti na snagu samo ukoliko dobije podršku Doma naroda entitetskog parlamenta gdje se klub Hrvata u kojemu većinu ima HDZ BiH može pozvati na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa o kojemu onda odlučuje Ustavni sud Federacije.