RS usvojio sporne dopune zakona o upotrebi zastave, grba i himne
RS planira ponovno koristiti himnu Bože pravde i grb Nemanjića, koje je ranije Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj bosanskohercegovački entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose.
Zakon sada treba proći i glasanje na Vijeću naroda RS-a.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIgra mačke i miša u režiji Dodika i Schmidta
Nakon Inzkove odluke: Politički lideri iz RS-a neće učestovati u radu institucija BiH
Prema tumačenju Ureda visokog predstavnika (OHR) iz jula ove godine, usvajanje izmjena i dopuna tog zakona ima za cilj implementaciju deklaracije Svesrpskog sabora kako bi se stvorio pravni osnov za isticanje zvanične himne i grba susjedne Srbije u bh. entitetetu RS, kao svesrpskih simbola.
Narodna skupština RS-a je početkom jula usvojila deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je usvojena na Svesrpskom saboru početkom juna u Beogradu.
Protivno Ustavnom sudu BiH
Predsjednik tog entiteta Milorad Dodik rekao je tada da je riječ o historijski važnom dokumentu koji treba odrediti pravac daljeg razvoja.
Dva dana kasnije zastupnici Narodne skupštine RS-a usvojili su izmjene i dopune Zakona o grbu, himni i zastavi u formi nacrta, koji predviđa ponovno korištenje himne Bože pravde i grba s dvoglavim orlom, odnosno grba Nemanjića, koje je ranije Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 2006. godine proglasio neustavnim grb Republike Srpske, a nakon toga je, 2007. godine, NSRS umjesto grba usvojio amblem sa slovima RS. Neustavnom je proglašena i himna.
Sud je obrazložio da su ti zvanični simboli u suprotnosti sa ustavnim principom kolektivne ravnopravnosti konstitutivnih naroda, budući da se time ističe historija, tradicija, običaji i vjerski i nacionalni identitet Srba te nameću takve vrijednosti pripadnicima drugih konstitutivnih naroda, drugim građanima i ostalima na teritoriji entiteta Republika Srpska.