Njemačka vraća izbjeglice u Hrvatsku
Njemačka je, prema podacima Saveznog ureda za migracije i izbjeglice, Hrvatskoj tokom 2023. poslala 16.704 zahtjeva za prihvat izbjeglica.
Njemačka planira pojačane deportacije tražitelja zahtjeva za azil, koji su u državu došli preko neke druge članice Evropske unije pa tako i u Hrvatsku, javlja u srijedu Deutsche Welle na koga se poziva hrvatska agencija Hina.
“Između 1. januara 2023. i 30. septembra 2024. iz Bavarske je poletjelo ukupno pet čarter-letova u smjeru Hrvatske sa ukupno 21 protjeranom osobom”, javlja Deutsche Welle, pozivajući se na Bavarsku službu za azil i povratak migranata.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNjemačke kompanije dugoročno računaju na Kinu
Vlada Njemačke odobrila novu Strategiju nacionalne sigurnosti i odbrambene industrije
U Njemačkoj pravo glasa ima više od 59 miliona građana
Njemačka je, prema podacima Saveznog ureda za migracije i izbjeglice, Hrvatskoj tokom 2023. poslala 16.704 zahtjeva za prihvat izbjeglica u okviru tzv. Dublin III uredbe kojom je dogovoreno da je za podnositelje zahtjeva za azil odgovorna ona članica u kojoj je podnositelj stupio na tlo EU-a.
Nedostatak saradnje
Bavarska služba za azil i povratak migranata je na svojoj stranici objavila kako je 13. novembra iz Minhena za Zagreb poletio čarter sa 15 osoba koje su u Hrvatsku vraćene na osnovu Dublin III uredbe. Pritom se, kako se navodi, radi o državljanima Sirije, Afganistana, Turske, Jordana i Irana. Među protjeranima se nalazila i jedna osoba koja je već višestruko osuđivana zbog ilegalnog ulaska u Njemačku.
Hrvatski i bavarski ministri unutrašnjih poslova Davor Božinović i Joachim Herrmann su prilikom susreta krajem augusta u Minhenu govorili i o potrebi smanjenja ilegalnih ulazaka u EU.
Nakon nekoliko napada koje su počinile izbjeglice koje su trebale, na osnovu uredbe Dublin III, biti protjerane iz Njemačke, na Vladu je povećan pritisak da intenzivira deportacije osoba koje nemaju pravo boravka u Njemačkoj. Protjerivanja uglavnom ne uspijevaju zbog nesaradnje država porijekla, ali i nekih članica EU-a, poput Italije, koje odbijaju prihvatiti osobe koje su preko njih ušle u EU.