Policija u Banjoj Luci građanima oduzela zastavu Republike BiH, uručena i kazna

Žene iz Bugojna i Jajca objavile su na društvenim mrežama fotografije iz Banje Luke sa zastavama današnje BiH i Republike BiH koja joj je prethodila.

Tokom pretresa od jedne putnice oduzeli su zastavu Republike BiH i uručili joj prekršajni nalog uz obrazloženje kako je njeno isticanje predstavljalo kršenje javnog reda i mira (REUTERS/Dado Ruvic)

Policija bh. entiteta Republike Srpske uručila je prekršajni nalog jednoj osobi zbog zastave Republike BiH, koju je i oduzela.

Policija u Banjoj Luci intervenirala je u ponedjeljak protiv grupe žena koje su doputovale u taj grad i u jednom od parkova se fotografisale sa zastavom Republike BiH.

Žene iz Bugojna i Jajca objavile su na društvenim mrežama fotografije iz Banje Luke sa zastavama današnje BiH i Republike BiH koja joj je prethodila, a nakon toga policajci bh. entiteta Republike Srpske presreli su i zaustavili autobus kojim su se vraćali svojim kućama.

Kako je svjedočio jedan od vozača autobusa, kojima su grupe ovih građana stigle u Banja Luku, policija je pretresla vozilo, pregledala lične dokumente, a oba autobusa poslata su na vanredni tehnički pregled.

Jedna od putnica je zbog stresa nakon legitimisanja upućena u Dom zdravlja. Autobusi su iz Banje Luke otišli uz pratnju policije, a jednoj putnici uručena je kazna od 50 eura.

Helez: Zatražit ću hitnu reakciju EUFOR-a

“Prekršajni nalog uručen je osobi DŽ. D. iz Jajca koja je danas u centru Banje Luke razvila ratnu zastavu BiH i na taj način izazvala uznemirenost građana”, saopćili su iz policije.

Prema dostupnim informacijama, žene iz centralne Bosne boravile su u Banjoj Luci na jednodnevnom izletu obilježavajući na taj način 25. novembar, Dan državnosti BiH koji u RS ne priznaju.

Ministar odbane BiH Zukan Helez poručio je da su scene iz Banje Luke pokazatelj da fašizam nije potpuno iskorijenjen u BiH.

“Zadržavanje žena je ozbiljan incident i grub nasrtaj na pravo slobode svakog pojedinca. Zatražit ću hitnu reakciju EUFOR-a zbog današnjih dešavanja. Građani naše zemlje moraju da budu bezbjedni i jednaki na svakom pedlju naše zemlje. Simboli naše zemlje moraju da budu svugdje poštovani”, poručio je Helez.

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković poručio je da je današnje mirno i odlučno ponašanje građana pobjeda sama po sebi i pokazuje šta Banja Luka misli kao grad zagledan u budućnost.

“Moja poruka onima koji su danas u centru grada razvili ratnu zastavu BiH jeste da su trebali da dođu do centralnog spomen-obilježja da vide šta je pod tom zastavom urađeno srpskom narodu, koliko je ljudi stradalo i koliko je zločina učinjeno. Naravno, ovo je nedvosmisleno govor mržnje i zato očekujem od nadležnih da reaguju.”

Zastava s bijelim poljem na kojem je plavi štit sa zlatno-žutim ljiljanima bila je službena zastava Republike BiH od 1992. do 1998, kada ju je zamijenila plava zastava sa žutim trokutom koju je nametnuo tadašnji visoki predstavnik za BiH Carlos Westendorp.

Izvor: Agencije

Reklama