Schmidt naložio vlastima BiH da moraju finansirati ustanove kulture

Prije intervencije Visokog predstavnika prijetio je kolaps Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH i još šest institucija kulture od značaja za državu.

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt ispred sjedišta nacionalne biblioteke u Sarajevu 21. novembra 2024. (Hazim Aljović/Fena)

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt iskoristio je u četvrtak široke ovlasti koje ima i nametnuo odluku kojom se osigurava nastavak rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH i još šest institucija kulture od značaja za državu, kojima je prijetio kolaps zbog neriješenog statusa i načina finansiranja.

Zbog političkih blokada iz bh. entiteta Republika Srpska Nacionalna biblioteka BiH, Zemaljski i Historijski muzej, Muzej književnosti i kazališne umjetnosti, Umjetnička galerija, Kinoteka te Biblioteka za slijepe i slabovidne osobe, koje su utemeljene u nekadašnjoj SR BiH, nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma ostale su bez riješenog statusa i načina finansiranja.

Političari iz RS-a uporno su osporavali pravo dejtonskoj BiH da ima institucije kulture na državnom nivou i stoga odbijali usvajanje zakona koji bi to uredio.

Takav odnos nakon tri desetljeća traganja za privremenim rješenjima kroz financiranje iz sredstava Federacije BiH i Kantona Sarajevo ove je godine doveo do potpune blokade rada nacionalne biblioteke koja je ostala bez uprave, a zaposleni bez plaća. Biblioteka je zbog toga ostala bez mogućnosti izdavanja međunarodnog standardnog broja za publikacije (ISBN), što je dovelo u pitanje cjelokupnu izdavačku djelatnost u BiH.

Stella Griffiths, izvršna direktorica Međunarodne agencije za ISBN, sa sjedištem u Londonu, prošle je sedmice zbog toga pisala Schmidtu i vlastima u BiH, tražeći njihovu hitnu intervenciju i mjere kojima bi se deblokirao rad nacionalne biblioteke.

Kulturni identitet BiH

Schmidt je na to reagirao donoseći nalog kojim je osigurao privremenu pravnu osnovu za isplatu plaća zaposlenih i troškova svih sedam institucija kulture na nivou BiH, dok je Vijeću ministara BiH ostavio rok od 60 dana da parlamentu pošalju prijedlog zakona kojim bi se trajno uredio njihov status.

“Ovih sedam institucija čine kulturni identitet i stupovi su BiH”, kazao je Schmidt u izjavi pred sjedištem nacionalne biblioteke u Sarajevu.

Istaknuo je kako BiH kao osnivač i vlasnik tih institucija mora poštovati odgovornost koju ima prema njima, uključujući finansiranje, jer se ne smije dopustiti uništenje tih simbola tradicije i zajedničke budućnosti.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama