Završeni protesti opozicije ispred suda Novog Sada
Drugi dan zaredom održavaju se protesti opozicije u Novom Sadu, nezadovoljne brzinom istrage nakon smrtonosnog urušavanja dijela Željezničke stanice.
Završeni su današnji protesti opozicije i građana u Novom Sadu ispred zgrade suda, javlja reporterka Al Jazeere. Okupljeni su negodovali jer i dalje nema ni osumnjičenih ni uhapšenih zbog nesreće u kojoj je poginulo 15 ljudi.
Sve su pratile jake policijske snage, dodaje reporterka Al Jazeere Jelena Glušac, koja je ranije javila kako je ispred suda i tužilaštva u Novom Sadu jutros došlo do naguravanja između policije i pripadnika opozicije.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBeogradska deklaracija: Promocija inovativne primjene AI-ja
Nije usvojen zahtjev za razrješenje gradonačelnika Novog Sada
Grupa građana upala u Skupštinu Novog Sada
Drugi dan zaredom održavaju se protesti opozicije u Novom Sadu, nezadovoljne brzinom istrage nakon smrtonosnog urušavanja dijela Željezničke stanice u tom gradu kao i hapšenjem aktivista koji su pozivali na ostavke i hapšenja nakon incidenta 1. novembra.
NVO: Vlasti da zaustave represiju nad građanima
Grupa nevladinih organizacija pozvala je danas vlasti da “zaustave represiju” nad građanima, aktivistima i opozicionim akterima koji traže krivičnu odgovornost za smrt 15 građana pri padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.
U saopštenju su ocijenili da je represija nad građanima “sve surovija” a da je najviši državni zvaničnici “opravdavaju i podstiču”.
Saopštenje su potpisali Inicijativa mladih za ljudska prava, CRTA, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Helsinški odbor za ljudska prava, Slavko Ćuruvija fondacija, Građanske inicijative, Share Fondacija, Partneri Srbija, Beogradski centar za ljudska prava, Fond za humanitarno pravo, Catalyst Balkans, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Novi optimizam, Autonomni ženski centar, BIRODI, Komitet pravnika za ljudska prava i Evropski pokret.
Poziv na okupljanje
Više osoba je uhapšeno nakon protesta 5. novembra, kada su aktivisti i opozicijske stranke tražili ostavke i hapšenja nakon obrušavanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u tom gradu, kada je život izgubilo 15 osoba, a više ih je povrijeđeno.
Pozvani su zastupnici i odbornici iz cijele Srbije da dođu i pridruže se onome što su nazvali borba za oslobađanje uhapšenih aktivista i privođenje pravdi odgovornih za tragediju na Željezničkoj stanici.
Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić nazvala je jučerašnje proteste u Novom Sadu “iživljavanjem šačice bezidejnih probisveta”.
„Ovo čemu danas svedočimo ispred tužilaštva je želja da u Srbiji vlada anarhija, da se pravda deli na ulici, a da je dele najgori među nama koji u demokratskom društvu, s jakim institucijama i vladavinom prava, nikada više neće doći na vlast“, objavila je na društvenoj mreži X.
U Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu je do 13. novembra saslušano oko 70 osoba. Tužilaštvo se danima nije oglašavalo o istrazi, a javni tužitelj se nijednom nije obratio medijima.
Do sada je samo ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podnio ostavku, i to uz komentar da ne osjeća odgovornost za pogibiju ljudi pri padu nadstrešnice.