Hrvatska obilježava 33. godišnjicu stradanja Vukovara
Nakon gotovo tromjesečne opsade i teških borbi Jugoslovenska narodna armija i srpske paravojne snage zauzele su grad 18. novembra 1991.
Hrvatska obilježava 33. godišnjicu stradanja grada Vukovara tokom posljednjeg Domovinskog rata, kada su nakon gotovo tromjesečne opsade i teških borbi Jugoslovenska narodna armija i srpske paravojne snage zauzele grad, sa stotinama mrtvih i ranjenih na obje strane, a grad je gotovo sravnjen sa zemljom.
Bitka za ovaj istočnoslavonski grad završena je nakon 87 dana, 18. novembra 1991. okupacijom grada, koja je potrajala sve do 15. januara 1998. i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, kojom su Vukovar i druga mjesta vraćeni u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Nastavite čitati
list of 4 itemsGodišnjica pada Vukovara: Kolonom sjećanja odana počast stradalima
Nepregledna kolona na ulicama Vukovara na obilježavanju 33. godišnjice stradanja
Fotogalerija: Deseci hiljada ljudi u koloni sjećanja za Vukovar
Veliki broj žrtava
Ne postoje precizni podaci o broju ubijenih hrvatskih vojnika i civila, kao ni podaci o srpskim žrtvama. Vukovarski franjevci prikupili su podatke i postavili na spomen-ploče u dvorištu crkve sv. Filipa i Jakova imena i prezimena 2.717 Vukovaraca poginulih tokom opsade – bez obzira na njihovu nacionalnu i vjersku pripadnost.
Prema podacima koji su izneseni tokom suđenja u Hagu, 22.165 građana Vukovara, uglavnom hrvatske nacionalnosti, protjerano je iz grada. U logore je odvedeno približno 7.000 ljudi, dok se na spisku nestalih još nalazi više od 380 osoba.
Odavanje počasti
U spomen na 18. novembar 1991. Hrvatski sabor je 1999. donio Odluku o proglašenju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kako bi se odala počast svim učesnicima odbrane tog grada.
Odlukom Vlade Hrvatske iz 2019. godine 18. novembar proglašen je blagdanom i neradnim danom te se obilježava kao Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.