Ministarstvo odgovorilo Dodiku: Zakonom zabranjeno služenje vojske u drugim državama

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik izjavio je da se traži način kako da se ‘momci iz RS-a uključe u redovno služenje vojnog roka u Srbiji’.

Oružane snage Bosne i Hercegovine službeni je naziv za vojsku BiH, utemeljenu 1. januara 2006. godine (Dejan Rakita/PIXSELL)

Građani Bosne i Hercegovine, uključujući i one s dvojnim državljanstvima, ne mogu služiti vojni rok u redovima oružanih snaga drugih država, saopćilo je Ministarstvo odbrane BiH.

“Povodom podsticanja neodgovornih političara da građani Bosne i Hercegovine služe vojni rok u drugoj državi, smatramo neophodnim informisati širu javnost da je Zakonom o odbrani BiH, u članu 51. (Zabrana angažiranja državljana Bosne i Hercegovine), državljanima Bosne i Hercegovine, čije je prebivalište na teritoriji Bosne i Hercegovine, uključujući i one sa dvojnim državljanstvom, zabranjeno služiti vojni rok i obučavati se u svojstvu regruta u oružanim snagama drugih država”, navodi se u saopćenju.

Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpska, izjavio je ranije u nedjelju da mu je drago što je Srbija donijela odluku o služenju vojnog roka i da se “traži način kako da se momci iz RS-a uključe u redovno služenje vojnog roka u Srbiji”.

“Putem određenih rješenja, mi ćemo stimulisati da naši momci idu u Srbiju, odsluže vojni rok i vrate se u Srpsku. Vidjećemo na koji način mladićima koji ovo prihvate da omogućimo brže zapošljavanje ili druge vrste privilegije i podrške”, rekao je Dodik za Večernje novosti.

Odgovorno postupanje

Iz Ministarstva odbrane BiH su saopćili da se svako podstrekivanje i ohrabrivanje postupanja koje je suprotno odredbama predmetnog člana zakona može dovesti i u vezu sa kršenjem člana 162b Krivičnog zakona BiH, koji precizira da će se kaznom zatvora sankcionirati i svako ko javno, putem sredstava informiranja, distribuira ili na bilo koji drugi način uputi poruku javnosti, koja za cilj ima podsticanje drugog na izvršenje ovog krivičnog djela.

Stoga, dodaju iz MO BiH, u cilju poštivanja zakona Bosne i Hercegovine, očekujemo odgovorno postupanje, od strane ne samo onih koji iznose ovakve i slične stavove, već i od strane samih državljana Bosne i Hercegovine kojima se ovakve poruke upućuju.

“Također, očekujemo i od nadležnih organa i institucija u Bosni i Hercegovini, koje su odgovorne za provođenje zakona, da poduzimaju sve neophodne mjere i zakonom predviđene aktivnosti, kako bi se osiguralo poštivanje navedenih propisa”, zaključuje se u saopćenju.

Izvor: Agencije

Reklama