Godišnjica Al Jazeere Balkans: Arduana Pribinja dobitnica priznanja ‘Spirit of Al Jazeera’

Ove godine obilježava se u vrijeme kada Izrael vodi rat protiv Gaze, u kojem je ubijeno više od stotinu medijskih radnika i nakon što je Netanyahu zabranio rad Al Jazeere u Izraelu.

Foto: Al Jazeera

Al Jazeera Balkans, prvi informativni kanal u regiji i prva članica Al Jazeera Media Networka izvan arapskog i engleskog govornog područja, obilježava godišnjicu. Prve vijesti emitovane su 11. 11. 2011. godine u 18:00 iz studija u Sarajevu.

Ove godine, kao i prethodnih, kolektiv Al Jazeere Balkans dodjeljuje nagradu Spirit of Al Jazeera. Dobitnica tog priznanja je dugogodišnja, nagrađivana novinarka Arduana Pribinja.

“Još jedna nagrada. Ova posebna. Primam je od svojih ljudi, kolega, šefova, onih koji me znaju najbolje. Iznimno zahvalna i ganuta radujem joj se ushićenošću djeteta. Aljazeera od početka emitiranja, svake godine na obljetnicu, nagradi nekoga za izvrsnost u radu. Danas je 13. godina našeg rada. Nadajući se da ćemo ih još mnogo provesti zajedno, radeći dobre priče od interesa javnosti, zahvaljujem se na ukazanoj časti i povjerenju”, napisala je Pribinja na svom Facebook profilu.

U obrazloženju za dodjelu priznanja kolegici Pribinji generalni direktor Al Jazeere Balkans Tarik Đođić je rekao:

“Na prijedlog kolega i uz istinsko odobravanje rukovodstva ove godine će Spirit of Al Jazeera dobiti osoba koja je od dolaska na Al Jazeeru pokazala kako se novinarstvo živi i pretvara u istinsko izvještavanje u korist običnih ljudi, naše publike. Njena produktivnost, kontinuitet u radu, inovativnost i nesebično zalaganje primjer su kako treba pristupiti poslu. Nagrade koje osvaja su dokaz kako ju je i šira javnost prepoznala. Ni najmanjem zadatku ne pristupa opušteno, nego posvećeno, odgovorno i ozbiljno. Pokazuje stalnu želju za napredovanjem u poslu koji obavlja.”

Novinarka Al Jazeere Arduana Pribinja (Al Jazeera)

Objedinjujući prostor bivše Jugoslavije, razjedinjen konfliktima, ratom i nacionalizmom, ova medijska kuća je, uz studio u Sarajevu, otvorila regionalne centre u Beogradu, Zagrebu, Skoplju i Podgorici.

U isto vrijeme angažovala je stalne dopisnike u Washingtonu, Briselu, Banjoj Luci, Mostaru, Ljubljani i Prištini.

Al Jazeera se uvijek ponosila raznolikošću u svojim timovima, a izuzetak nije ni Al Jazeera Balkans koja u svom timu okuplja profesionalce svih nacionalnosti, istovremeno vodeći računa o rodnoj ravnopravnosti.

Stavljajući istinu i činjenice na prvo mjesto, uz veliku profesionalnost i visoku produkciju informativnog programa, Al Jazeera Balkans postala je sinonim za objektivno i odgovorno novinarstvo kojem publika vjeruje.

Zaposlenici Al Jazeere Balkans (Al Jazeera/Arhiva)

Brojna priznanja i nagrade

Al Jazeera Balkans je dobila brojna priznanja i postala prva televizija s prostora Balkana, ali i prvi kanal mreže Al Jazeera, koji je 2015. dobio Eutelsatovu prestižnu nagradu. Također, nekoliko puta je proglašena najpoželjnijim poslodavcem u Bosni i Hercegovini te u medijskom sektoru.

U isto vrijeme Al Jazeerin web-portal i njegovi novinari, multimedijalni radnici, komentatori i blogeri donijeli su brojne analize aktuelnih događanja, ali i mnoge ljudske priče koje zaslužuju da budu ispričane.

Al Jazeera Balkans je uvijek posebnu pažnju posvećivala dokumentarnom programu, a to je dodatno iskazala kroz Međunarodni festival dokumentarnog filma (AJB DOC) koji je, u saradnji s Al Jazeera Media Networkom i Al Jazeera Media Instituteom iz Dohe, pokrenula prije četiri godine.

Ove godine godišnjica Al Jazeere Balkans dolazi u vrijeme izraelskog rata protiv Gaze, u kojem su novinari Al Jazeere posebno trargetirani.

Izraelska vojska je ubila više od stotinu novinara, reportera i fotoreportera u opkoljenoj palestinskoj enklavi, a novinari Al Jazeere bili su česta meta smrtonosnih izraelskih napada.

(REUTERS/Naseem Zeitoon)

Ubijeni novinari Al Jazeere u Gazi

Najeklatantniji primjer napada na Al Jazeerine novinare desio se krajem augusta kada su u napadu bespilotnom letjelicom ubijeni dopisnik Al Jazeere Arabic Ismail al-Ghoul i snimatelj Rami al-Rifi.

Mohamed Moawad, glavni urednik Al Jazeere Arabic, rekao je tada da je napad ciljao ekipu koja je “hrabro izvještavala o događajima u sjevernoj Gazi”.

Ismail je bio poznat po profesionalizmu i predanosti, skrećući pažnju svijeta na patnju i zločine počinjene u Gazi, naročito u bolnici Al-Shifa i sjevernim četvrtima.

“Da nije bilo Ismaila, svijet ne bi vidio razorne posljedice ovih masakra”, napisao je na društvenoj mreži X, dodajući da je Al-Ghoul “putem Al Jazeere svijetu prenosio događaje i stvarnost Gaze”.

“Njegov glas je sada utišan. Ismail je ispunio svoju misiju u svojoj domovini. Neka je sram one koji su iznevjerili civile, novinare i čovječanstvo”, dodao je.

Novinar Al Jazeere Arabic Ismail al-Ghoul i snimatelj Rami al-Rifi (Al Jazeera)

Zabrana Al Jazeere u Izraelu

Osim toga, sredinom godine Izrael je zabranio rad Al Jazeere na svojoj teritoriji.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da je njegov kabinet jednoglasno izglasao zatvaranje televizijske kuće Al Jazeera u Izraelu.

Taj je potez uslijedio nakon što je Izraelski parlament odobrio novi zakon o medijima, nazvan “zakonom Al Jazeere”, koji Vladi daje ovlasti da zabrani rad stranim medijima ako se smatra da predstavljaju opasnost za državnu sigurnost.

Dvije vodeće međunarodne organizacije koje se zalažu za slobodu medija i izražavanja su, također, oštro osudile zatvaranje Al Jazeere u Izraelu.

Al Jazeera je osudila odluku Izraela i obećala da će iskoristiti “sve mogućnosti” za zaštitu svojih prava i zaposlenika.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama