Put do lijepog osmijeha: Albanija zarađuje na ‘turizmu sreće’
‘Ne volim govoriti o medicinskom turizmu. Zvuči pomalo zastrašujuće’, rekao je Dritan Gremi, koji vodi stomatološku kliniku u Tirani. ‘Više volim govoriti o turizmu sreće’.
Nekada je to bila evropska Sjeverna Koreja, zatvorena komunistička diktatura, ali sada Albanija mami milione turista godišnje, a sve veći dio dolazi u potrazi za blistavim osmijehom ili boljim grudima, piše AFP.
“Ne volim govoriti o medicinskom turizmu. Zvuči pomalo zastrašujuće”, rekao je Dritan Gremi, koji vodi stomatološku kliniku u glavnom gradu Tirani. “Više volim govoriti o turizmu sreće”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZakon o jezicima u S. Makedoniji: Šatori ispred Ustavnog suda uoči sjednice
Povratkom Trumpa vraća se i stara priča o podjeli Kosova
Albanija preuzela drugu grupu migranata iz Italije
Gremi je rekao da njegova klinika nudi “visokokvalitetnu uslugu i opremu”, zagarantovanu i certificiranu prema evropskim standardima, ali samo po djeliću evropskih cijena.
Ima italijanske, francuske, belgijske i švicarske klijente koji su često privučeni paket aranžmanima koji uključuju troškove putovanja i smještaja.
‘Prodaja osmijeha’
Putovanje Stephanea Pealata u Albaniju počelo je s nadom u novi osmijeh po pristupačnoj cijeni.
On i njegov brat, iz Valencea na jugu Francuske, dugo su patili od problema sa zubima koji ih je naveo da na složenu proceduru implantacije zuba.
“U Francuskoj smo imali početnu procjenu koja je bila vrlo, vrlo skupa. Zatim smo počeli tražiti na internetu – Bugarska, Turska, Albanija, Španija”, rekao je Pealat za AFP.
Za kliniku Gremi saznao je tokom konsultacija u Lyonu s albanskim stomatolozima.
Nakon prve posjete u augustu, Pealat i njegov brat bili su zadovoljni viđenim u Tirani i vratili su se u jesen.
Operacija ugradnje zubnih implantata za koju se odlučio koštala je otprilike 50.000 eura u Francuskoj u poređenju sa samo 13.500 eura u Albaniji. Za Pealata to nije bila mala razlika.
“Važno je imati lijep osmijeh”, rekao je.
Nathalie Gangloff, koja radi u domu za starije u Cognacu u zapadnoj Francuskoj, takođe je odabrala kliniku u Albaniji za liječenje svojih stomatoloških problema.
Platila je manje od 15.000 eura za zube u poređenju sa 42.000 eura koliko bi morala potrošiti u Francuskoj.
Nakon vađenja i ugradnje implantata u februaru, vratila se u Tiranu sredinom septembra na završni rad, sretna što opet ima svoj osmijeh.
“Za moj posao važno je imati lijepe zube”, rekla je za AFP, rekavši da je odmah promijenila profilnu sliku na Facebooku kako bi pokazala svoj nov osmijeh.
Ljekar nije hotel s pet zvjezdica
Niski troškovi režija i niski porezi pomogli su albanskim klinikama da privuku klijente nižim cijenama.
Procjenjuje se da sektor medicinskog turizma u zemlji zarađuje između 200 i 250 miliona eura godišnje, a najmanje 50.000 Italijana svake godine posjeti Tiranu radi liječenja. Međutim, postupci nisu bez rizika.
Voditelj albanske nacionalne udruge ljekara Fatmir Ibrahimaj rekao je da se i strani i lokalni pacijenti ne bi trebali oslanjati samo na internet oglašavanje za kozmetičke zahvate i pripaziti gdje se podvrgavaju liječenju.
“Ljekar nije hotel s pet zvijezdica ili s nijednom”, rekao je Ibrahimaj novinarima.
“Sve više stranih turista takođe dolazi i na kozmetičke tretmane kako bi uljepšali svoj osmijeh”, rekla je Monika Fida, dermatologinja i univerzitetska predavačica u Tirani.
Posebno su popularne injekcije hijaluronske kiseline koje se stavljaju u usne.
“Iznad svega žele se osjećati dobro i imati što prirodnije oblikovane usne”, dodala je Fida, koja kaže da njenu kliniku svake godine posjeti između 750 i 1.000 stranih pacijenata.
Vera Panaitov, 60-godišnja italijanska kuharica iz Verone, prvo je došla u Tiranu ‘srediti’ zube. Ali kad je već bila tu, odlučila se i za zahvate na grudima i struku.
“Morate biti lijepi u bilo kojoj dobi i sreću u svakom trenutku”, rekla je za AFP, smiješeći se iz bolničkog kreveta, rekavši da se osjeća “pomlađenom”.