Spiegel o Vučiću: Lutkar iz Beograda koji sebe vidi kao zastupnika svih Srba
‘Spiegelov’ novinar Walter Mayer piše da su stvari u regionu u posljednje vrijeme izmakle kontroli, uz pitanje da li Moskva koristi Vučića kao oruđe u nastojanju da razmirice proširi van Ukrajine.

“On je, nema sumnje, veliki državnik. Predsjednik Srbije visok je skoro dva metra. Samo se u razgovoru Aleksandar Vučić ponekad pretvara da je manji nego što jeste (…) Predsjednik sebe vidi kao zastupnika svih Srba, uključujući i onih koji žive u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i na Kosovu, kao garanta mira na Zapadnom Balkanu, ali svako ko razumije srpski, čita između redova i prati agitaciju privatnih TV-emitera lojalnih režimu doći će do drugog zaključka: recimo da Vučić ima sve što je potrebno da bude palikuća.”
Ovako počinje veoma opširan članak pod naslovom Lutkar iz Beograda objavljen u štampanom izdanju sedmičnika Spiegel, kojeg potpisuje novinar Walter Mayer, prenosi Deutsche Welle na srpskom.
Autor podsjeća da “desetine hiljada ljudi već mjesecima u Beogradu i drugim gradovima Srbije protestuju protiv autokratskog predsjednika“.
“Vanjskopolitički kurs beogradskog lutkara je kao hodanje po užetu. Proklamovani su odnosi sa Briselom i Washingtonom, ali njeguju se i oni sa Pekingom i Moskvom. Beograd se do danas nije pridružio sankcijama Rusiji. Umjesto toga, raste uznemiravanje ruskih opozicionara koji su izbjegli u Srbiju”, piše u tekstu.
Centralnu ulogu, dodaje se, u njegovim proračunima ima “moćna Srpska pravoslavna crkva (SPC) koja gvozdenim kliještima drži 15 miliona pravoslavnih Srba širom svijeta”.
“Zbog toga Vučić hvata u zamku sveštenstvo koje je devedesetih bilo kritički orijentisano prema velikosrpskom despotu Slobodanu Miloševiću – u čije vrijeme je Vučić bio na službi kao ministar informisanja”, navodi se.
‘Stvari u regiji izmakle kontroli’
U tekstu Waltera Mayera piše i da su stvari u regionu u posljednje vrijeme izmakle kontroli, uz pitanje da li Moskva koristi Vučića kao oruđe u nastojanju da razmirice proširi van Ukrajine, u srce Evrope.
“Ankete među ruskom pravoslavnom braćom u Srbiji to potvrđuju. Iako ta balkanska država pregovara sa Briselom već gotovo deset godina, više od polovine građana na referendumu bi se izjasnilo protiv članstva u EU, a 45 posto ispitanika Putina opisuje kao najboljeg i vrhunskog svetskog političara. Prati ga – na znatnoj udaljenosti – šef kineske države Xi Jinping”, dodaje se.
Navodi se i da kad god je pod unutrašnjim političkim pritiskom, Vučić “kao da pušta sa uzice svoje nasilne pristalice na sjeveru Kosova, većinski naseljenom Srbima”.
“Kosovo je Gordijev čvor u tkivu Evrope i Vučićev adut u pokeru za vlast i sinekuru na Balkanu. Legije visokih diplomata u ime Brisela ili Washingtona nisu uspjele da riješe taj problem, a Vučiću ne pada na pamet da se ispod cijene odrekne tog svog pregovaračkog uloga”, piše Spiegel.
‘BiH – znaci ukazuju na oluju’
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, Spiegel piše da je “uz Vučićev blagoslov, negiranje genocida u Srebrenici postalo institucionalno”.
“Velikosrpska ideologija je živa, samo je promijenila ime i sada se zove ‘Srpski svet'”, citira njemački magazin riječi Hasana Hasanovića koji je kao mladić preživio srebrenički genocid, a danas radi u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari.
Kaže da “onaj ko negira genocid, negira i da iza tog masovnog ubistva stoje srpska država i njene institucije”.
Spiegel ocjenjuje da je sa Sporazumom o saradnji Srbije i Republike Srpske u oblasti obrazovanja i kulturne politike, Vučić 2020. “podmetnuo još jednu eksplozivnu napravu”.
Nejasno je, navodi se, “da li će i kada predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik ozbiljno shvatiti svoj plan da razbije Bosnu i Hercegovinu – taj geopolitički eksperiment, kako joj se on ruga – otcjepljenjem Republike Srpske”.
“Vučić govori o ‘velikoj i ozbiljnoj krizi’ u susjednoj zemlji, ne navodeći kako namjerava da doprinese smirivanju tenzija. Na sastanku održanom 20. jula u Beogradu, kojem su prisustvovali patrijarh [Porfirije], on i Dodik, razgovarano je, kako se navodi, o pitanjima od ‘nacionalnog značaja za srpski narod’. Zvuči kao da znaci ukazuju na oluju”, piše njemački magazin.