Protest nakon ubistva u Gradačcu: Sistem je zakazao, država je kriva

Nakon ubistva koje je potreslo Bosnu i Hercegovinu, na području Gradačca je od 12. do 14. augusta na snazi trodnevna žalost.

Sud je zakazao, tužilaštvo je zakazalo, policija je zakazala, svi smo zakazali, poručeno je sa protestnog skupa u Gradačcu (Al Jazeera)

Stotine ljudi okupile su se u Gradačcu na protestnom skupu organiziranom nakon što je taj grad i cijelu državu potreslo trostruko ubistvo koje je u petak počinio Nermin Sulejmanović, koji se nakon toga ubio.

Demonstranti su na mirnom skupu tražili odgovornost za sve one koji su dopustili da Sulejmanović, koji je više puta bio osuđivan i prijavljivan zbog različitih kaznenih djela te porodičnog nasilja, bude na slobodi i tako počini višestruko ubistvo, prenosi Hina.

“Sistem je zakazao, država je kriva. Ako se ne pokrenemo, nestat će nas. Sud je zakazao, tužilaštvo je zakazalo, policija je zakazala, svi smo zakazali. Sada imamo devetomjesečno dijete bez roditelja”, poručeno je sa skupa.

(Al Jazeera)

Nosili su osmrtnice na kojima su bile ispisane poruke “Žena, majka, supruga” upozoravajući na činjenicu kako je ovoga puta počinjen femicid, odnosno posebna vrsta zločina povezana s porodičnim nasiljem.

Trodnevna žalost

U Gradačcu je, nakon što je Nermin Sulejmanović ubio bivšu suprugu i još dvije osobe, proglašena trodnevna žalost.

“Rodbini i prijateljima tragično stradalih sugrađana upućujem najiskrenije saučešće! Molim građane Gradačca da u ovoj teškoj situaciji budemo jedinstveni i dostojanstveni kao što smo bili i u prethodnim razdobljima”, objavio je Edis Dervišagić, gradonačelnik Gradačca, na Facebooku.

Dodao je da je od 12. do 14. augusta na području Gradačca na snazi Odluka o proglašenju trodnevne žalosti.

Jedna osoba u teškom stanju

Pored trostrukog ubistva, Sulejmanović je ranio tri osobe.

Među njima je 54-godišnja žena kojoj se ljekari na Univerzitetsko-kliničkom centru Tuzla bore za život.

Muškarac koji je zadobio povrede donjih ekstremiteta je stabilno, rekli su iz te zdravstvene institucije bh. medijima.

Ranjeni policajac Husein Kotorić također je u stabilnom stanju.

Alarmantna situacija

Odbor za praćenje provedbe i izvještavanje po Istanbulskoj konvenciji i femicidu u Bosni i Hercegovini uputio je izraze najiskrenijeg saučešća porodicama ubijenih, objavilo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Odbor smatra da je situacija u pogledu femicida i rodno zasnovanog nasilja alarmantna i da kao takva zahtijeva dužnu pažnju i hitnu reakciju svih nadležnih institucija, prenosi Fena.

Odbor podsjeća da je Bosna i Hercegovina 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju i obavezala se na preduzimanje zakonodavnih i drugih mjera radi osiguranja prevencije i zaštite žrtava nasilja, te kažnjavanje počinilaca nasilja.

‘Femicid nije izolovan događaj’

Prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, čije je evidencija započela na inicijativu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Agencije za ravnopravnost polova BiH, u periodu 2021. i 2022. godina ukupno ubijeno 19 žena.

“Femicid nije izolovan događaj, već je potrebno imati u vidu specifičnost konteksta u kome se ubistvo dogodilo”, navode iz Odbora.

Dodaju kako se više od trećine pokušaja i izvršenog femicida desilo u stanu, kući ili dvorištu žrtve čime se potvrđuje da je za ženu koja trpi nasilje najopasnije mjesto upravo njen dom.

Najvećem broju ubistava prethodilo je dugotrajno nasilje koje nije bilo prijavljivano ili je bilo prijavljivano, ali je izostala adekvatna reakcija institucija, takođe u većini slučajeva slučajeva počinilac bio bivši bračni, vanbračni ili emotivni partner.

U skladu s navedenim, Odbor poziva nadležne institucije da reaguju s dužnom pažnjom i preuzimaju sve neophodne mjere propisane Istanbulskom konvencijom, kako bi se spriječili budući slučajevi femicida, ali i svi oblici nasilja nad ženama i djevojčicama, kao i nasilja u porodici.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama