EU: Kurtijev prijedlog nema konkretnih koraka za smirivanje tenzija

Evropska unija od Kosova traži ponavljanje vanrednih izbora za četiri općine na sjeveru, uz sudjelovanje Srba.

Visoki predstavnik EU-a Josep Borrell primio je prijedlog premijera Kosova Albina Kurtija za smanjenje tenzija na sjeveru, ali zvaničnici u Briselu nisu zadovoljni sa prijedlogom (EPA)

Evropska unija potvrdila je da je visoki predstavnik Josep Borrell primio prijedlog premijera Kosova Albina Kurtija za smanjenje tenzija na sjeveru, ali briselski dužnosnici navode da ovo pismo ne sadrži neophodne korake koji bi trebali dovesti do smirivanja situacije.

“Do sada nismo vidjeli ni jedan odlučan i neposredan korak premijera Kurtija neophodan za deeskalaciju situacije”, naveo je glasnogovornik EU-a Peter Stano u pisanom odgovoru dostavljenom Radioteleviziji Kosov (RTK).

“Nedavni događaji na sjeveru Kosova samo dokazuju da se eskalacija i dalje nastavlja, a to je protiv interesa Kosova i svih ljudi na Kosovu”, rekao je Stano.

Evropska unija od Kosova traži da odmah obustavi rad policije u općinskim objektima na sjeveru, da izabrani albanski gradonačelnici obavljaju svoje dužnosti iz alternativnih objekata, kao i da se održe vanredni izbori za četiri općine na sjeveru, uz sudjelovanje Srba, prenosi RTK, prenosi Fena.

Mjere u slučaju eskalacije krize

S druge strane, Stano je potvrdio da je Borrellov ured podijelio zemljama članicama EU-a ono što je nazvao rezime mjera koje treba poduzeti ako Kurti ne poduzme adekvatne i hitne korake za smirivanje situacije.

Dodao je da se razgovori u ovom pravcu između zemalja članica nastavljaju, a da je Borrell u kontaktu i s liderima u regiji.

Sjedinjene Američke Države i EU pokušavaju dodatnim pritiscima riješiti nove napetosti između Kosova i Srbije, koje su eskalirale krajem maja, kada je u sukobima između demonstranata srpske nacionalnosti i pripadnika KFOR-a povrijeđeno 30 pripadnika mirovnih snaga.

Za sada, čini se da su pritisci više usmjereni na premijera Kurtija.

Otkazana sjednica vlada Kosova i Albanije

Premijer Albanije Edi Rama najavio je danas da neće biti zajedničkog sastanka vlada Albanije i Kosova koji je bio predviđen za srijedu u Đakovici a kao razlog za to je naveo da Kurti„ “nije prihvatio uski format sastanka premijera, ministara vanjskih poslova i ministara odbrane”.

“Obavijestio sam premijera Kurtija da u uslovima pogoršanja odnosa Kosova sa cijelom euroatlantskom zajednicom, ovaj sastanak ne može da se održi pod predviđenim uslovima”, rekao je Rama, prenosi agencija Beta.

Ranije su Kosovo i Srbija postigli sporazum o normalizaciji odnosa, nakon godina napetosti, no osim deklarativnog pristanka na pomirenje, nije učinjeno mnogo na konkretnim koracima.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama