Američka ambasada: Srbija učešćem na vojnoj vježbi izabrala Zapad

Dok su Sjedinjene Američke Države pozdravile ovu odluku Srbije, Kremlj je saopštio da vježba ‘neće proći nezapaženo’ u Rusiji.

Odlukom o održavanju vježbe vlasti Srbije su napravile izuzetak od moratorija na održavanje vojnih vježbi sa stranim partnerima, i sa Istoka i sa Zapada, koji je na snazi od februara 2022. godine, od početka ruske invazije na Ukrajinu (Tanjug)

Srbija je odlukom da bude dio vojne vježbe “Platinasti vuk 23”, u kojoj će učestvovati i pripadnici oružanih snaga nekih članica NATO-a, napravila izbor da bude dio Zapada, rečeno je iz ambasade SAD u Beogradu.

“Srbija je napravila izbor da bude dio Zapada, a to uključuje dalju integraciju sa euroatlantskim bezbjednosnim strukturama i partnerskim vojskama”, rekao je portparol američke ambasade za Radio Slobodna Evropa (RSE), prenosi Beta.

Iz ambasade je rečeno i da će “veća integracija Srbije u euroatlantske bezbjednosne strukture” skratiti put Srbije “do konačnog članstva u Evropskoj uniji”.

Ministarstvo odbrane Srbije potvrdilo je za RSE da “preduzima sve potrebne aktivnosti radi pripreme i realizacije međunarodne vježbe” koja će biti održana na jugu Srbije od 14. do 30. juna.

Vlasti Srbije napravile izuzetak

SAD će u vojnoj vježbi “Platinasti vuk 23” učestvovati sa 100 vojnika, rečeno je u ambasadi SAD-a u Beogradu.

Portparol ambasade je naveo da je ta vježba “direktno relevantna za postojeća učešća Srbije u misijama širom svijeta”.

“I što više budemo vježbali zajedno, to ćemo biti efikasniji u postizanju zajedničkog cilja, regionalnog mira i stabilnosti, i očuvanja Evrope kao cjelovite, slobodne i u miru”, dodao je.

Odlukom o održavanju vježbe “Platinasti vuk 23”, vlasti Srbije su napravile izuzetak od moratorijuma na održavanje vojnih vježbi sa stranim partnerima, i sa Istoka i sa Zapada, koji je na snazi od februara 2022. godine, od početka ruske invazije na Ukrajinu.

Kremlj: Vježba ‘neće proći nezapaženo’ u Rusiji

Dok su SAD pozdravile tu odluku Srbije, Kremlj je saopštio da vježba “neće proći nezapaženo” u Rusiji.

“Što se tiče vježbi, mi ćemo ih sigurno veoma pažljivo pratiti”, rekao je portparol Kremlja Dimitrij Peskov 6. aprila.

Na otkazivanje vježbe prije dva meseca je pozvao desno orijentisani Srpski pokret Dveri, ali je ministar odbrane Srbije Miloš Vučević odbacio taj zahtjev, rekavši da vježba “ne predstavlja presedan, već kontinuitet međunarodne saradnje koja donosi korist Vojsci Srbije i doprinosi unapređenju njene operativne sposobnosti”.

Taktička vježba “Platinasti vuk 23” bit će održana u vojnoj bazi “Jug” kod Bujanovca, uz učešće vojski Srbije, SAD i još 10 partnerskih država.

Vježba “Platinasti vuk” realizovana je sedam puta na teritoriji Srbije od 2014. godine. Cilj vježbe je održavanje postignutog nivoa interoperabilnosti jedinica Vojske Srbije za učešće u multinacionalnim operacijama.

Izvor: Agencije

Reklama