Erden Atiq zvanično gradonačelnik Sjeverne Mitrovice, EULEX u pripravnosti
Na svečanoj sjednici zakletvu položio novi gradonačelnik Opštine iz Pokreta Samoopredjeljenje, koji je na vanrednim lokalnim izborima 23. aprila dobio najviše glasova.

Na svečanoj sjednici Skupštine Opštine Sjeverna Mitrovica u petak je zakletvu položio novi gradonačelnik te opštine Erden Atiq iz Pokreta Samoopredjeljenje, koji je na vanrednim lokalnim izborima održanim 23. aprila dobio najviše glasova.
Atiq je zakletvu položio na albanskom i srpskom jeziku na sjednici održanoj u zgradi Opštine Sjeverna Mitrovica.
Nakon što je položio zakletvu, u obraćanju medijima kazao je da će raditi za sve građane Sjeverne Mitrovice, bez razlike i diskriminacije.
“Najveće angažiranje će nam biti da normaliziramo opštinu te pozivam sve građane da dođu i posjete nas, da sarađujemo što bolje za dobrobit svih”, kazao je, prenosi Anadolija.
Izjavio je da je za svoju zamjenicu imenovao Katarinu Ađančić s kojom će, kako kaže, sarađivati.
Narednih dana bit će organizovano polaganje zakletvi izabranih gradonačelnika i drugih opština sa sjevera Kosova.
U pripravnosti Snage za brzo djelovanje
Na vanrednim lokalnim izborima 23. aprila izabrani su gradonačelnici Sjeverne Mitrovice, Zvečana, Leposavića i Zubinog Potoka kao i odbornici za Skupštine Opština Zvečan i Leposavić.
Zbog bojkota Srpske liste izlaznost birača je bila mala i iznosila je 3,47 posto.
Misija Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEX) povećaala je stepen spremnosti usljed polaganja zakletvi novoizabranih gradonačelnika, potvrđeno je u petak Tanjugu iz te misije.
“Misija EULEX-a pomno prati dešavanja na sjeveru Kosova kroz prisustvo svoje Specijalizovane policijske jedinice i Rezervne specijalizovane policijske jedinice kao i naših viših policijskih savjetnika i drugog osoblja prisutnog u toj oblasti, u bliskoj koordinacija s Policijom Kosova i KFOR-om”, navodi se u odgovoru EULEX-a Tanjugu.
U Sjevernoj Mitrovici se nalaze i Snage za brzo reagovanje, s veoma kratkim vremenom odziva, koje su u pripravnosti 24 sata dnevno.