Petković: Prvi put razgovarano o konkretnim koracima za ZSO
Cilj sastanka Petra Petkovića i Besnika Bismilija bio je krenuti s realizacijom sporazuma o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, postignut u martu u Ohridu,

Šefovi pregovaračkih timova Srbije i Kosova, Petar Petković i Besnik Bislimi, sastali su se u utorak u Briselu.
Direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije i šef pregovaračkog tima Srbije Petković izjavio je da je prvi put u posljednjih nekoliko godina u okviru trilateralnih razgovora razgovarano o najkonkretnijim koracima za formiranje zajednice srpskih opština (ZSO), dok je glavni pregovarač Kosova za dijalog sa Srbijom Bislimi izjavio da je dogovoreno u načelu da sljedeći sastanak na visokom nivou bude 22. aprila.
Nastavite čitati
list of 3 itemsDesničari podnijeli krivičnu prijavu protiv Vučića zbog prihvatanja plana za Kosovo
Kad zanemarljive tačkice u vremenu brane Kosovo
Petković je nakon završenog sastanka s Bislimijem i specijalnim izaslanikom Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslavom Lajčakom rekao da je utvrđen tekst deklaracije o nestalima, koji će biti usvojen na sastanku na visokom nivou.
Sastanak na visokom nivou možda 22. aprila
Bislimi je kazao da je dogovoreno u načelu da sljedeći sastanak na visokom nivou bude 22. aprila, ali je naglasio da taj datum još nije siguran.
“U ovom trenutku to nije sigurno, jer ima indikacija da tog datuma predsjednik Srbije ne može doći i mogu se razmatrati alternativni datumi”, rekao je on novinarima, prenosi Tanjug.
Naglasio je da je delegacija Kosova imala nekoliko sastanaka tokom dana, uglavnom bilateralnih, a potom trilateralni s Lajčakom i Petkovićem.
Glasnogovornik EU-a Peter Stano ranije je poručio da će se u utorak u Briselu, na sastanaku glavnih pregovarača, razgovarati o prvim koracima u provedbi sporazuma između Srbije i Kosova.
“Bili smo jasni – sada se jedino morate fokusirati na realizaciju sa obje strane, jer samo uz provedbu ovaj sporazum može uspjeti i pomoći objema stranama da izađu iz ove situacije”, poručio je on.
Od nezavisnosti 2008. godine traje spor između Kosova i Srbije, dolazeće više puta na rub sukoba.
Na normalizaciji odnosa dvije strane posljednjih mjeseci snažno insisitra EU, uz podršku SAD-a.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i premijer Kosova Albin Kurti sastali su se 27. februara u Briselu, a uslijedio je sastanak 18. marta u Ohridu u Sjevernoj Makedoniji, na kojem su Srbija i Kosovo postigli sporazum o normalizaciji odnosa, koji podrazumjeva veću ekonomsku saradnju, priznavanje dokumenata i registarih tablica na vozilima, kao i druge stvari važne za bolje odnose dvije strane.
EU: Realizirati sporazum iz Brisela i Ohrida
“Sastanak pregovarača iz Srbije i Kosova zakazan je za utorak, a očekuje se doprinos obje strane i stvaranje atmosfere normalizacije, pomirenja i brzo provođenje obaveza, koje su obećane prvo krajem februara u Briselu, a zatim i u Ohridu sredinom marta”, rekao je Stano.
“Obje strane su se obavezale da će se uzdržati od bilo kojih radnji koje bi imale suprotan efekat na atmosferu, koja je neophodna za konstruktivni angažman i pomirenje”, poručio je glasnogovornik EU-a.
“Glavni cilj dogovora iz Brisela i Ohrida je smirenje krize, ali nijedna kriza se neće rešiti samo pristankom na nešto, riječ je o provedbi. Zato je Unija toliko jasna i nepokolebljiva u vršenju pritiska na obje strane da počnu s ozbiljnom realizacijom [sporazuma]”, zaključio je Stano.