Vučić: Sprema se likvidacija Srba na sjeveru Kosova

One koji govore o neutralizaciji tobože kriminalnih struktura na sjeveru Kosova, upozoravam da to ne rade, rekao je srbijanski predsjednik.

Vučić: U septembru, kad i Vlada bude formirana, zastupnici Skupštine Srbije će analizirati situaciju na Kosovu (EPA)

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ustvrdio je danas da vlasti Kosova “pod plaštom borbe protiv kriminala” pripremaju likvidacije Srba na sjeveru Kosova, ne navodeći više detalja o tome.

“One koji govore o neutralizaciji tobože kriminalnih struktura na severu Kosova, upozoravam da ni ne pokušavaju da tako nešto učine”, kazao je Vučić novinarima u Beogradu, izvijestila je novinska agencija Beta.

Komentarišući predstojeći sastanak sa premijerom Kosova Albinom Kurtijem 18. augusta u Briselu, Vučić je kazao da na taj susret ide “u dobroj volji” ali da je “vrlo skeptičan” da je moguće postići “bilo kakve rezultate”.

“Oni ne žele nikakav kompromis. Sve što su do sada rekli to je da će da nameću svoju volju. Važno im je da ih Kvinta podržava a baš ih briga šta kažu Srbi, još manje šta kaže Beograd”, ustvrdio je srbijanski predsjednik.

Zajednica srpskih opština

Upitao je što su uopće vođeni pregovori u Briselu ako Zajednica srpskih opština (ZSO) mora biti formirana u skladu sa Ustavom Kosova.

“Da li je to neslana šala? Zašto smo onda uopšte pregovali, što smo pravili Briselski sporazum? Šta nas briga šta piše u njihovom Ustavu kog mi ne priznajemo. Ako misle da naprave nevladinu organizaciju koja će imati pravo da prodaje žvake, to ne može”, rekao je Vučić.

Dodao je da vjeruje da će u septembru “kad i Vlada bude formirana”, zastupnici Skupštine Srbije analizirati situaciju na Kosovu.

“To je naša obaveza da ljudi čuju šta se događa i šta možemo zajednički da uradimo”, kazao je Vučić.

Oko 50.000 Srba živi na sjeveru Kosova, no ne priznaju njegovu nezavisnost proglašenu od Srbije 2008. godine. Održavaju bliske veze s Beogradom.

Zajednica srpskih opština na Kosovu, koju traži službeni Beograd, Kosovo odbija priznati u formi koja bi toj zajednici osigurala ustavne ovlasti, bojeći se na taj način „bosnizacije Kosova“, što je termin koji aludira na bosanskohercegovački entitet Republika Srpska, čiji čelnici često blokiraju odluke na nivou državne vlade i parlamenta.

Kosovo priznaje više od 100 zemalja, uglavnom zapadnih, no ne i Srbija, Rusija, Kina.

Krhki mir na Kosovu održava NATO-va misija KFOR, koja tamo ima 3.770 vojnika.

Trenutno NATO samo nadzire situaciju, no rečeno je da je spreman intervenirati u skladu sa svojim ovlastima ako dođe do ugrožavanja stabilnosti.

Izvor: Agencije

Reklama