Schmidt poziva Hrvate i Bošnjake na dogovor o izbornim nesuglasicama
Kasno je za izborne reforme, ali se može napraviti iskorak u provedbi izbornih rezultata, rekao je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt pozvao je u srijedu političke predstavnike Hrvata i Bošnjaka da uz posredovanje EU-a riješe izborne nesuglasice kako bi se spriječila daljnja kriza u toj zemlji.
Nakon dvodnevnog zasjedanja Vijeća za provedbu mira u Bosni i Hercegovini koje je podržalo Schmidtovo nametanje odluke o finansiranju izboru nakon što se o tome domaće vlasti nisu mogle dogovoriti, njemački dužnosnik je istakao kako je kasno za izborne reforme, ali se može napraviti iskorak u provedbi izbornih rezultata.
“Mi bismo se radovali ako se stranke dogovore i nađu dobar kompromis. Drago nam je da Evropska unija, a naročito predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel pokrenuo inicijativu. Nediskriminiranje svih konstitutivnih naroda, ali i ostalih je vrlo važno”, rekao je Schmidt na konferenciji za novinare u Sarajevu.
“Nisam sretan”
Potez visokog predstavnika za BiH o nametanju odluke o finansiranju izbora u Bosnu i Hercegovinu i iz udruge Hrvatski narodni sabor (HNS), u kojem glavnu riječ vodi politička partija HDZ BiH, su nešto ranije u srijedu nazvali poništavanje suvereniteta države Bosne i Hercegovine, jer je Schmidt dan ranije koristio Bonske ovlasti dodjeljene mu Daytonskim mirovnim sporazumom iz 1995. godine i državnoj izbornoj komisiji iz državnog budžeta dodijelio 6,4 miliona eura potrebnih za organiziranje općih izbora planirani za 2. oktobar, pošto je HDZ-ov državni ministar finansija Vjekoslav Bevanda ranije više puta blokirao pokušaj Vijeće ministara da donose odluku o finansiranju tih izbora.
Centralna izborna komisija BiH pozvala je u više navrata Vijeće ministara da donese odluke o osiguranju 6,4 miliona eura finansijskih sredstava potrebnih za sprovođenje opštih izbora u zemlji, ali su HDZ-ovi dužnosnici dva puta to blokirali tvrdeći da bi odluka bila nezakonita jer se država nalazi u režimu privremenog finansiranja budući da budžet nije usvojen od 2020.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice iskoristio je u utorak Bonske ovlasti, koje mu omogućavaju nametanja zakonskih rješenja koja domaći zakonodavci nisu u stanju postići, i osigurao finansijska sredstva za izbore.
“Nisam sretan što sam morao donijeti ovu odluku“, rekao je Schmidt, ali je podsjetio na „opredijeljenost puno ljudi da se uistinu provedu ovi izbori”.
Nametanjem odluka stranaca Bosna i Hercegovina neće postati ni funkcionalnija ni demokratičnija država, reagirao je HNS u srijedu.
HDZ tražio odgodu izbora
HDZ BiH se ranije zalagao da odgodu izbora u Bosnu i Hercegovini, tražeći da se izbori održe tek nakon što se Izborni zakon izmijeni na način da se člana tročlanog Predsjedništva BiH iz reda Hrvatskog naroda, kao i delegati u gornji, Dom naroda, bira iz onih kantona u kojima su Hrvati u većini, što su oponenti te partije odbili, uz obrazloženje da bi to vodilo u daljnju etničku podjele BiH.
U nastojanjima da odgoditi izbore, HDZ BiH je imao podršku i vlasti susjedne Hrvatske, a predsjednik te zemlje Zoran Milanović predlagao je da Hrvatska strateški važan prijem Švedske i Finske u NATO zbog ruske invazije na Ukrajinu uvjetuje izmjenom Izbornog zakona BiH, na način kako je to predložio HDZ BiH.
Takvi potezi političkih predstavnika bosasnkohercegovačkih Hrvata kao i službenog Zagreba naišli su na kritike Zapadnih saveznika, pa je Delegacija Evropske unije u BiH poručila da će izbori u zemlji 2. oktobra biti održani, i da u to ne treba sumnjati.
„HDZ BiH blokiranjem finansiranja izbora zanemaruje demokratiju i njihove vlastite izražene principe”, poručila je Delegacija na Twitteru ranije prošle sedmice.
Pokušaj blokade izbora u BiH oštro je kritizirala i Ambasada SAD-a u toj zemlji.
“Razočaravajuće je što je HDZ BiH ponovno odlučio blokirati novac za Centralnu izbornu komisiju, koja treba organizirati izbore 2. oktobra. To je jasan napad na demokratska prava građana ove zemlje“, poručili su iz ambasade.
„Riječ kojom bismo opisali stranku koja tvrdi da podržava euroatlantske aspiracije BiH dok opstruira izborni proces je – licemjerje”.
Žbanić: Opasna politika Hrvatske prema BiH
Na poguban odnos susjedne Hrvatske prema BiH upozorila je i proslavljena bosanskohercegovačka rediteljica Jasmila Žbanić, uspoređujući ga sa “Putinovom nastojanjem da uzme dio Ukrajine”.
„Od hrvatskih vlasti dolazi tendencija prema Bosni i Hercegovini koja je silno opasna. Po meni je ona jednaka Putinovom nastojanju da uzme dio Ukrajine. Ono što rade Milanović i Plenković ide na ruku ruskom utjecaju u Bosni”, rekla je Žbanić u intervjuu za zagrebački Jutarnji list.
“Predsjednik i premijer Hrvatske više se bave zakonom moje zemlje, nego svojim građanima. Više puta dolaze u Mostar nego u razrušene i siromašne dijelove Hrvatske. Za mene je ovo nastavak fašističke politike prema Bosni i Hercegovini”, rekla je Žbanić za hrvatski dnevnik.