Milanović tvrdi da je Hrvatska zaustavila rat u BiH
Hrvatska vojska je došla do Banje Luke na izričit američki zahtjev, protiv svoje volje, rekao je hrvatski predsjednik tokom susreta s predsjednicima Slovenije i Austrije.

Prekid rata u Bosni i Hercegovini omogućila je Hrvatska vojska (HV) 1995. godine, kada je došla do Banje Luke, na izričit zahtjev SAD-a, protiv svoje volje, izjavio je u petak predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.
“Hrvatska vojska je ta koja je omogućila prekid rata u Bosni i Hercegovini 1995. godine, ne NATO bombarderi, ne britanski i francuski lovci, koji su bombardirali [Radovan] Karadžićeve i [Ratko] Mladićeve položaje oko Sarajeva”, rekao je on na Brijunima, gdje je bio domaćin predsjednicima Slovenije i Austrije, Borutu Pahoru i Alexandru Van der Bellenu, prenosi Hina.
“Tjednima je to neuspješno trajalo, dok Hrvatska vojska nije došla do Banje Luke, na izričit američki zahtjev, protiv svoje volje. I vratila se nakon pet dana”, naglasio je predsjednik Hrvatske.
‘Turska je veoma bitna za SAD’
“Prošlo je 27 godina, nećemo šutjeti o tome, to su notorne činjenice.”
U tom kontekstu Milanović je kazao da ga sada “smeta kad se tuđi nemiri, strahovi i sigurnosni razlozi trenutno uzimaju u obzir”, dok se oni hrvatski ignoriraju, referirajući se na položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini, zbog kojih je pozivao na blokadu članstva Finske i Švedske u NATO-u.
Hrvatski predsjednik rekao je da u Bosni i Hercegovini “ključnu razliku čini SAD”, jer su mogućnosti Evrope tu ograničene, no da se u “jednadžbu uključuje Turska”, koja je Washingtonu vrlo bitna, kao druga najveća vojna sila u NATO-u i susjeda Rusije.
“Sve što se događa treba gledati i kroz tu sliku”, kazao je on.
Milanović je rekao kako je ostao zapanjen “razinom neznanja većine europskih lidera o političkom stanju u Bosni i Hercegovini, gdje je status Hrvata grozan”.
Pahor za kandidatski status BiH
Pahor je kazao kako se godinama zalaže da Bosna i Hercegovina dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji preko reda, “kako bi se izvukla iz tog začaranog kruga, u kojem nema nikakvog napretka”.
Slovenski predsjednik je naglasio kako je proširenje EU-a geopolitičko pitanje, što se pokazalo ruskom invazijom na Ukrajinu, nakon koje evropski lideri zagovaraju ubrzanje ukrajinskog puta prema članstvu, što se može primijeniti i na Bosnu i Hercegovinu.
“Evropska perspektiva je jedina trajna garancija za mir i sigurnost na Zapadnom Balkanu”, istaknuo je Pahor.