Nastavak razgovora o izmjenama Izbornog zakona BiH
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je pred početak rekao da je moguća odgoda opštih izbora u BiH ako ne bude dogovora.

Nastavak razgovora bh. političara o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine najavljen je za četvrtak u Sarajevu, a organiziraju ga predsjednici Naroda i pravde (NiP) Elmedin Konaković i Saveza za bolju budućnost (SBB) Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić.
Nova runda razgovora uslijedit će nakon pregovora u Neumu krajem januara, koji su završeni bez konkretnog dogovora, a na kojima su posrednici bili predstavnici SAD-a i Evropske unije, Matthew Palmer i Angelina Eichhorst, prenosi Fena.
Očekuje se da će na sastanku u Sarajevu učestvovati stranke koje su bile i na razgovorima u Neumu – Stranka demokratske akcije (SDA), Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) Bosne i Hercegovine, Narod i pravda, SBB BiH…
Predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović pred početak sastanka je izjavio da postoji mogućnost odgađanja opštih izbora u BiH.
“Moguće je prolongiranje izbora planiranih za oktobar. To bi podržala medjunarodna zajednica ako se vidi da su pregovarači na tragu dogovora”, rekao je Izetbegović novinarima pred početak nove runde pregovora političkih stranaka iz Federacije BiH o izbornoj reformi, prenijela je Beta.
HDZ BiH insistira na dvije izborne liste
Izetbegović je kazao da je model reforme Izbornog zakona BiH, koji je predložila Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ BiH), strancima bio neprihvatljiv.
Lider HDZ-a BiH Dragan Čović u srijedu je kazao da će, ovisno o ishodu ovih razgovora, zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Bosne i Hercegovine, koje je planirano za 19. februar, usmjeriti sve daljnje korake i biti obavezujući za sve hrvatske dužnosnike na svim nivoima vlasti.
“Predsjedništvo HDZ-a BiH, ali i sve stranke HNS-a, uputile su bezrezervnu podršku nastavku žurnih političkih razgovora o reformi izbornog zakonodavstva”, istaknuo je Čović.
Glavni cilj pregovora stranaka je dogovoriti novi model izbora članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine te zastupnika u Domu naroda Parlamenta entiteta Federacija Bosne i Hrecegovine, kako bi se u tim tijelima osiguralo “legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda”.
Pregovori su trenutno koncentrirani na takozvani elektorski model, po kojem bi se o tim pozicijama odlučivalo na temelju glasova birača iz deset kantona u Federaciji.
HDZ BiH u slučaju Predsjedništva Bosne i Hrecegovine insistira na dvije izborne liste, sa kojih bi se birali članovi državnog vrha iz reda Bošnjaka i Hrvata.