Svjetski mediji: Slike sa Cetinja pokazuju duboke podjele u Crnoj Gori
Svjetske novinske agencije objavile su da događaji oko ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju odslikavaju duboke podjele u Crnoj Gori.

Svjetske novinske agencije prenijele su da događaji oko današnjeg ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju odslikavaju duboke podjele u Crnoj Gori.
Protesti oko ustoličenja mitropolita na Cetinju izraz su “dubokih podjela oko veza Crne Gore i Srbije”, i predstavljaju sliku napetosti koje u Crnoj Gori postoje “između onih koji se zalažu za bliže odnose sa Beogradom” i “drugih koji se protive savezništvu sa Srbijom”, piše Reuters.
“Ceremonija (ustoličenja) je razotkrila duboke podjele oko veza sa Srbijom. Protesti oslikavaju tenzije u toj balkanskoj zemlji između ljudi koji zastupaju bliske veze sa Srbijom i onima koji su protiv savezništva sa Srbijom”, navodi britanska agencija.
U istom tekstu se podsjeća da se Crna Gora rastala sa Srbijom 2006. godine, ali da njihova crkva “nije postala autonomna i ostala je pod Srpskom pravoslavnom crkvom, što za neke predstavlja simbol srpskog utjecaja”.
‘Prosrpske i proruske stranke’
Američki AP navodi da su Crnogorci ostali “duboko podijeljeni oko veza sa susjednom Srbijom i SPC-om, koja je najdominantija vjerska institucija u toj zemlji”.
“Oko 30 posto od 620.000 stanovnika Crne Gore smatraju sebe Srbima”, ističe AP.
Američka novinska agencija navodi da je ovo jasan pokazatelj “oštre političke i društvene podjele u Crnoj Gori”.
U izvještaju se primjećuje da je predsjednik Milo Ðukanović, “tvorac državne nezavisnosti”, posjetio Cetinje, dok je premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić, koga AP naziva “prosrpskim”, bio u Podgorici.
“Otkako se Crna Gora razišla sa Srbijom, snage za nezavisnost Crne Gore su za to da se prizna crnogorska pravoslavna crkva, koja je odvojena od srpske. SPC je igrala ključnu ulogu u demonstracijama prošle godine, koje su pomogle da se promijeni dugogodišnja prozapadna vlada u Crnoj Gori. Nova vlada sada uključuje prosrpske i proruske stranke”, zaključuje AP.