Udio hospitaliziranih na respiratoru u Hrvatskoj nikada nije bio veći
Visokozarazni delta soj virusa dovodi do povećanog broja hospitalizacija i većeg broja ljudi koji će razviti ozbiljnu kliničku sliku, rekao je hrvatski ministar zdravstva, Vili Beroš.

Hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš u četvrtak je na sjednici Vlade rekao da je u Hrvatskoj u posljednja 24 sata zabilježeno 1.710 novih slučajeva zaraze korona virusom te je udio novozaraženih u broju testiranih 17,68 posto.
Na bolničkom liječenju je 745 osoba, a na respiratoru 99 pacijenata, izvijestio je Beroš istaknuvši kako kontinuirano raste broj pacijenata čije stanje zahtijeva liječenje na odljelima intenzivne skrbi.
Upozorio je i da udio hospitaliziranih na respiratoru nikada nije bio veći i proteklih dana dosegnuo je 14 posto.
Visokozarazni delta soj virusa dovodi do povećanog broja hospitalizacija i većeg broja ljudi koji će razviti ozbiljnu kliničku sliku, rekao je ministar, prenijela je Hina.
Raste broj vakcinisanih
Govoreći o bolničkom sistemu, rekao je da i dalje pruža učinkovitu zaštitu oboljelima od COVID-a i ostalima kojima je potrebna bolnička skrb.
Zaključno s jučerašnjim danom, u Hrvatskoj je utrošena 3,41 milion doza vakcina, vakcinisano je 53,59 posto odraslog stanovništva, a za 50,24 posto odraslog stanovništva vakcinacija je završena.
Beroš kaže i da se smanjuje udio nevakcinisanih među zaposlenim u zdravstvenom sektoru.
Na dan 28. septembra ukupno je bilo vakcinisano njih gotovo 70 posto, a najviše je vakcinisano među ljekarima – gotovo 86 posto.
Prema odluci Nacionalnog stožera, u sistem EU digitalnih COVID potvrda u Hrvatskoj od danas je implementirano novo pravilo, kojim se produžuje trajanje potvrda o vakcinaciji na 365 dana.
Novo trajanje potvrda odnosi se na sve nove potvrde, kao i na one ranije izdane.
Građani koji su već ishodili svoje potvrde neće morati ponovno tražiti izdavanje jer će im trajanje postojećih automatizmom biti produženo.