Von der Leyen u posjeti Z. Balkanu: Dijelimo zajedničku, evropsku budućnost
Višednevnu posjetu zemljama Zapadnog Balkana predsjednica Evropske komisije započela je posjetom Albaniji i Sjevernoj Makedoniji.

Susretom s premijerom Albanije Edijem Ramom, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen počela je u utorak službenu posjetu toj zemlji, gdje boravi u okviru zapadnobalkanske turneje.
Rama je ispred Palate brigada u Tirani dočekao čelnicu izvršnog tijela Evripske unije, nakon čega je počeo bilateralni sastanak dviju delegacija, prenosi Anadolija.
Kako je ranije najavljeno, na sastanku će razgovarati o evropskom putu Albanije, regionalnoj saradnji te borbi protiv pandemije korona virusa.
U prijepodnevnim satima predviđena je zajednička konferencija za novinare albanskog premijera i evropske zvaničnice.
Poruka o zajedničkoj budućnosti
Nakon Albanije, Von der Leyen će posjetu Zapadnom Balkanu kasnije u utorak nastaviti u Sjevernoj Makedoniji.
U srijedu će posjetiti Kosovo, potom će u četvrtak boraviti u Crnoj Gori, a dan kasnije u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Predsjednica EK-a je uoči posjete zemljama regije putem Twittera uputila poruku o zajedničkoj evropskoj budućnosti.
“Danas počinjem posjetu našim partnerima na Zapadnom Balkanu, prije zajedničkog samita iduće sedmice. Moja poruka je jasna, dijelimo zajedničku, evropsku budućnost. Sada je spremamo. Zajedno prevladavajući COVID. Strateškim ulaganjem. Dajući mogućnost mladima”, napisala je Von der Leyen.