Upozorenje građanima: U Beogradu kod komarca otkriven virus Zapadnog Nila
Upućen apel građnima da izbjegavaju boravak napolju za vrijeme najveće aktivnosti komaraca od 19 do 24 sata, kada ekipe provode akcije suzbijanja tih insekata.

Detektovan je virus Zapadnog Nila u Beogradu, nakon analize koja je provedena u laboratoriji komunalnog preduzeća “Gradska čistoća”, saopšteno je u ponedjeljak iz tog preduzeća.
Iz “Čistoće” mole sugrađane da se ponašaju odgovorno, obavezno koriste repelente i mrežice protiv komarca, te da izbjegavaju boravak napolju za vrijeme najveće aktivnosti tih insekata, od 19 do 24 sata, kada i ekipe sprovode akcije suzbijanja komaraca.
“Pojavljivanje virusa Zapadnog Nila je bilo očekivano, zato smo i ušli u proces angažovanja avijacije. Nažalost, naše sumnje su se obistinile i zato apelujem na sugrađane da budu oprezni i ne zanemaruju simptome, te da se obavezno jave ljekaru usljed pojave visoke temperature, glavobolje, malaksalosti ili osipa u predjelu grudnog koša”, rekao je direktor Gradske čistoće Marko Popadić.
Molba građanima da ne ometaju zaprašivanje
On je apelovao na sugrađane da ne ometaju akciju preduzeća i dozvole ekipama intenzivno suzbijanje komaraca, jer je to u ovom trenutku najvažnije.
Nadam se da građani razumiju da svako ometanje akcija suzbijanja komaraca dovodi u opasnost zdravlje svih Beograđana”, upozorio je Popadić, prenijela je novinska agencija Tanjug.
Sektor ekologije i unapređenja životne sredine Gradske čistoće nastavit će svakodnevno da vrši monitoring na 24 lokacije u Beogradu, dok će laboratorija nastaviti sa analizama izolovanih uzoraka, dodaje se u saopštenju objavljenom i na web stranici Grada Beograda.
Bolest Zapadnog Nila uzrokuje virus Zapadnog Nila, koji se u prirodi održava u ciklusu između komaraca i ptica koje su primarni rezervoari virusa.
Virus može da zarazi ljude, ptice, komarce, konje i druge sisare, prema objašnjenju koje je objavio Zavod za javno zdravlje Beograda.
Osnovni način prenošenja infekcije na ljude i druge životinje je ubod zaraženog komarca. Komarci se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženih ptica, koje su rezervoar zaraze (uglavnom gavrani i čavke).
Virus se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.
Prema objašnjenu istog zavoda, kod oko 80 posto inficiranih osoba bolest protiče asimptomatski, a oko 20 posto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, ponekad se javlja otok limfnih žlezda ili osip na koži grudi, leđa ili stomaka. Kod jednog oboljelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike sa znacima upale mozga (encefalitis) ili upale moždanica i kičmene moždine (meningitis), odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti.
Većina oboljelih se oporavi bez trajnih posljedica.