Trebaju li građani biti zabrinuti zbog virusa Zapadnog Nila?

Virus je u Srbiji registrovan prvi put 2012. godine, i do 2018. godine odnio je 63 žrtve, prema podacima Zavoda za javno zdravlje Batut.

Virus Zapadnog Nila koji je detektovan u Beogradu je manje agresivan, saopćile su zdravstvene vlasti (Al Jazeera)

Epidemiolog iz Instituta za javno zdravlje “Batut” u Srbiji Violeta Rakić izjavila je da za sada u Beogradu nije zabilježen niti jedan slučaj obolijevanja od groznice Zapadnog Nila, koju prenose komarci, iako je ranije ove sedmice detektovan virus Zapadnog Nila u srbijanskoj prijestolnici, nakon analize koja je provedena u laboratoriji komunalnog preduzeća “Gradska čistoća”.

Rakić  je za državnu Radio televiziju Srbije (RTS) izjavila da prvi slučajevi groznice Zapadnog Nila se uglavnom registruju u drugoj polovici jula, a najveći broj u avgustu.

Zdravstvene vlasti u Beogradu ohrabruju građane da ne trebaju biti zabrinuti zbog otkrivanja virus Zapadnog Nila, ali upozoravaju da trebaju biti oprezni, i ponašati se odgovorno.

Dekan Biološkog fakulteta u Beogradu Željko Tomanović rekao je agenciji Beta da “nije ništa novo i neočekivano” što je u Srbiji, u julu virus Zapadnog Nila detektovan kod komaraca i da građani nemaju razloga za zabrinutost.

 

Rukovodilac Službe laboratorijskih ispitivanja u Beogradu Milica Rajković rekla je da virus Zapadnog Nila ima više genetičkih promena u svom RNK genomu, tako da može biti različitih formi i više ili manje agresivan po stanovništvo.

Beogradu je registrovan manje agresivan virus Zapadnog Nila, rekla je Rajković.

Kako se prenosi virus Zapadnog Nila?

Otkriven prvi put 1937. godine na području Ugande na zapadnoj obali rijeke Nil, virus Zapadnog Nila danas je rasprostranjen i većem dijelu svijeta. U prirodi se održava u ciklusu između komaraca i ptica koje su primarni rezervoari virusa. Virus može da zarazi ljude, ptice, komarce, konje i druge sisare. Osnovni način prenošenja infekcije virusa Zapadnog Nila na ljude i druge životinje je ubod zaraženog komarca. Komarci se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženih ptica. Virusologe ohrabruje to što se virus ne prenosi s čovjeka na čovjeka.

Virus u većini slučajeva ne izaziva komoplikacije kod zaraženih ljudi. Samo oko 20 posto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, ponekad se javlja otok limfnih žlezda ili osip na koži grudi, leđa ili stomaka. Kod jednog oboljelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike sa znacima upale mozga (encefalitis) ili upale moždanica i kičmene moždine (meningitis), odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, prema podacima koje je objavio Zavod za javno zdravlje Beograda.

Od 2012. dо 2020. gоdinе nа tеritоriјi Srbiје rеgistrоvаnо je uкupnо 1.016 slučајеvа grоznicе Zаpаdnоg Nilа. U istоm pеriоdu zabilježeno je 98 smrtnih ishоdа којi sе mоgu dоvеsti u vеzu sа оbоlijеvаnjеm оd grоznicе Zаpаdnоg Nilа, prema podacima Institut za javno zdravlje Srbije Batut.

Iz beogradske “Čistoće” posljednjih dana provode intenzivno zaprašivanje srbijanske prijestolnice, a direktor tog javnog preduzeća Marko Popadić apeluje na građane da pomognu i ne ometaju službenike koji sa vrše zaprašivanje.

Zbog virusa Zapadnog Nila suzbijanje komaraca u Beogradu se sprovodi i iz vazduha, uz pomoć aviona za zaprašivanje.

Zaprašivanje protiv komaraca su prošlog mjeseca proveli i u Zagrebu u susjednoj Hrvatskoj.

U Sarajevu u Bosni i Hercegovini za ovu godinu još nisu dobili plan zaprašivanja protiv komaraca, prema informacijama iz Kantonalne uprave civilne zaštite.

Zašto se treba čuvati uboda komaraca?

Istraživač sa Međunarodnog Burch Univerziteta u Sarajevu Dženan Kovačić rekao je Al Jazeeri da iako virus Zapadnog Nila u većini slučajeva ne izaziva simptome kod ljudi, svi bi se trebali čuvati uboda komaraca.

„To bi trebalo bi generalno pravilo u odnosu prema komarcima, neovisno o virusu Zapadnog Nila, jer u svakom slučaju ne želite da vas ubadaju komarci koji idu sa životinje na životinje, i mogu prenijeti zoonotične viruse“, rekao je Kovačić.

On kaže da je ohrabrujuće to što je nizak procenat ljudi koji razvijaju simptome nakon uboda komarca zaraženi virusom Zapadnog Nila, ali ujedno i jedan od razloga zbog čega je taj virus teško pratiti u epidemiološkom smislu.

Zaštita od komaraca i smanjivanje rizika da će neko biti zaražen virusom Zapadno Nila u mnogome ovisi i od svakog čovjeka. Iz tog razloga potrebno je izbjegavati šume, jezera, rijeke i močvare, jer su u tim mjestima aktivnost komaraca pojačana. Komarci su naročito aktivno u večernjim satima, upozoravaju eksperti.

Kovačić kaže da su klimatske promjene danas mnogo brže nego što su bile prije, pa da i transmisija i mogućnost pojave ovog virusa na Balkanu i na drugim mjestima, zavisi i od toga kako će se u budućnosti mijenjati vrijeme, i na koji način će se kretati šabloni ishrane komaraca.

Izvor: Al Jazeera

Reklama