Parlament Albanije izglasao smjenu predsjednika Ilira Mete

Zahtjev za razrješenje Mete podnijela je vladajuća stranka, Socijalistička partija Albanije premijera Edija Rame.

Prema Rami, Meta je ponizio Ustav Republike Albanije i srušio instituciju garanta nacionalnog jedinstva (EPA)

Skupština Albanije je na današnjem zasjedanju izglasala razrješenje sa dužnosti predsjednika zemlje Ilira Mete, poslije zahtjeva koji je podnijela vladajuća stranka, Socijalistička partija Albanije.

Za razrješenje su glasala 104 zastupnika, sedam je bilo protiv i tri uzdržana, od 114 važećih glasačkih listića, prenosi Anadolija.

Na početku sjednice predstavljen je i potom odobren izvještaj parlamentarne istražne komisije koja je ispitala dokaze prema kojima je predsjednik Albanije Ilir Meta počinio “ozbiljna kršenja Ustava“.

“Predsjednikovi jednostrani ili neuravnoteženi stavovi, posebno oni koji podstiču na nasilje, gubitak neutralne uloge šefa države, koja nije uključena u dnevno-političku igru, ali treba da je iznad strana i osigura demokratsko funkcionisanje institucija, sve su to radnje koje su predsjedniku izgubile atributi šefa države i predstavnika jedinstva naroda“, kaže se u izveštaju istražne komisije

Rama: Meta je ponizio Ustav

Premijer Albanije Edi Rama je u svom govoru na sjednici parlamenta rekao da je Meta “izdao misiju predsjednika Republike Albanije”.

Prema Rami, Meta je ponizio Ustav Republike Albanije i srušio instituciju garanta nacionalnog jedinstva.

“Ilir Meta je nažvrljano lice albanske države u odnosima sa predstavnicima međunarodne demokratske zajednice u Albaniji. Albanija više ne može da nosi na kičmi Ilira Metu, postajući razlog za svjetski smijeh u očima svojih prijatelja i valstitih građana. S toga, ovaj parlament danas mora bez oklijevanja da izvrši volju više od 90 procenata albanskog naroda da razriješi Ilira Meta sa funkcije“, rekao je Rama.

Konačna odluka

U međuvremenu, Skupština će odluku o razrješenju uputiti Ustavnom sudu, koji, kada dokaže krivicu predsjednika države, proglašava njegovu smjenu. Prema Ustavu, predsjednik može biti razriješen zbog teške povrede Ustava i zbog počinjenog teškog krivičnog djela.

Prema Ustavu, u slučaju da predsjednik države bude razriješen i mjesto ostane upražnjeno, njegovo mjesto zauzima predsjednik Skupštine Albanije.

S druge strane, povodom današnje odluke reagovao je savjetnik za medije i portparol predsjednika Mete, Tedi Blushi koji je na društvenim mrežama objavio: “Nulta zabrinutost za protivustavnu i smiješnu odluku monističke parlamentarne deponije”.

Socijalisti tražili smjenu

Socijalistička partija Albanije pokrenula je krajem aprila zahtjev Skupštini za smjenu predsjednika zemlje Ilira Mete, tvrdeći da je prije i tokom predizborne kampanje za parlamentarne izbore 25. aprila „izvršio radnje suprotne Ustavu”.

U zahtjevu se navodi da je „Ilir Meta u kancelariji predsjednika Republike Albanije izgubio ulogu predstavnika nacionalnog jedinstva i moderatora političkog sukoba. Svojim porukama javnosti u periodu prije i tokom predizborne kampanje pokazao da je njegova politička linija očigledno protiv vladajuće većine i naroda koji je podržava“.

Ovo je druga inicijativa koju je Socijalistička partija preduzela za svrgavanje predsjednika Mete. U julu 2020. godine Skupština nije odlučila o razrješenju predsjednika Mete, na zahtjev Socijalističke partije, radi kontrole zakonitosti ukidanja ukaza za lokalne izbore 30. juna 2019. godine i postupaka koji su uslijedili u imenovanje sudija Ustavni sud.

Ilira Metu je albanski parlament izabrao 28. aprila 2017. godine za predsjednika države na petogodišnji mandat, dok mu mandat po Ustavu prestaje u julu 2022. godine.

Izvor: Agencije

Reklama