KCUS: Odluka politička, imamo kapaciteta da nastavimo rad

Trinaest anesteziologonja iz najveće zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini podnijelo ja zahtjev za raskid ugora s Kliničkim centrom Univerziteta u Sarajevu.

KCUS će raditi sa 44 specijalista anestezije i reanimacije i 14 specijalizanata (Al Jazeera)

Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) odbacili su u srijedu odgovornost za odlazak 13 anesteziologonja iz te najveće zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini, odluku nazivajući političkom.

“Čudi naprasna odluka da se zahtjevi za raskid radnog odnosa podnesu nakon što su menadžment i Krizni štab krenuli u rješavanje problema na koje su u svom pismu ukazali anasteziolozi. Ukoliko je tačna tvrdnja njihovog advokata da je odluka o napuštanju KCUS-a ‘donesena davno, još prije mjesec dana’, onda bi se moglo zaključiti da je interni dopis koji su okvirno u to vrijeme anesteziolozi napisali, a koji je dospio u javnost, bio samo medijska priprema za ovaj potez”, saopćeno je iz KCUS-a.

Advokat: Tražile bolje uslove rada

Klinički centar pod velikim je pritiskom javnosti, nakon što je grupa ljekara nedavno upozorila da COVID pacijenti umiru zbog neadekvatne opreme, uključujući respiratore, zbog čije se sumnjive nabavke trenutno sudi federalnom premijeru Fadilu Novaliću iz Stranke demokratske akcije (SDA), zamjenici premijera Jelki Milićević iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Bosne i Hercegovine, suspendiranom direktoru Federalne uprave civilne zaštite Fahrudinu Solaku te Fikretu Hodžiću, vlasniku privatne firme koja je za Vladu entiteta Federacija Bosne i Hercegovine nabavila 100 spornih respiratora iz Kine prošle godine, u jeku pandemije korona virusa.

Sebija Izetbegović, direktorica KCUS-a, supruga je Bakira Izetbegovića, jednog od čelnika Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i predsjednika SDA, čiji su kadrovi involvirani u spornu nabavku respiratora.

Advokat 13 anesteziologinja koje su podnijele zahtjev za raskid radnog odnosa s KCUS-om Vlado Adamović rekao je novinarima da su anesteziologinje tražile bolju organizaciju, drugačiju raspodjelu odgovornosti i obaveza, ali da ti zahtjevi nisu ispoštovani.

Opterećeni su do te mjere da postoji mogućnost da oni budu targetirani kao odgovorni za sve propuste, pa i moguće smrti, kazao je Adamović.

Iz KCUS-a tvrde da nastavljaju s radom usprkos odlasku 13 doktora.

Oglasio se i federalni ministar zdravstva

“KCUS je veliki sistem i ima dovoljno kapaciteta da nastavi nesmetan rad”, saopćeno je.

“KCUS će raditi u punom kapacitetu sa 44 specijalista anestezije i reanimacije i 14 specijalizanata, od kojih će neki u ovoj godini postati specijalisti.”

Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić rekao je u međuvremenu da će zatražiti izvještaj o okolnostima zbog kojih je 13 anesteziologinja napustilo KCUS.

Iz Vlade Kantona Sarajevo u srijedu je saopćeno da će 13 anesteziologinja nastaviti raditi u Općoj bolnici “Prim. dr. Abdulah Nakaš”.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama