Ako dobije dozvolu, Sputnjik V će u BiH moći uvoziti samo Krajinagroup

Agencija odbacuje mogućnost da istu vakcinu protiv korona virusa u BiH uvozi i druga kompanija.

Federacija Bosna i Hercegovina potpisala je u četvrtak ugovor za nabavku 500.000 ruskih vakcina Sputnjik V (EPA)

Ukoliko Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH da dozvolu za stavljanje u promet vakcine Sputnik V za Krajinagroup, to znači da ta kompanija postaje nosilac dozvole za stavljanje te vakcine u promet, potvrđeno je Al Jazeeri u Agenciji, odbacujući mogućnost da istu vakcinu protiv korona virusa u BiH uvozi i druga kompanija.

Federacija Bosna i Hercegovina potpisala je u četvrtak ugovor za nabavku 500.000 ruskih vakcina Sputnjik V, uz najavu da bi prve  doze od 100.000 vakcina mogle stići već u ponedjeljak.

Ugovor za 500.000 Sputnjika V

Vlada Federacije ranije je donijela odluku da nabavku vakcina za taj bh. entitet po intervetnom uvozu izvrši firma Medimpex iz Vogošće, a da se u narednom periodu uključe i druge veledrogerije.

Iz državne Agencije za lijekove i medicinska sredstva navode da registracijom vakcine Sputnjik V, interventni uvoz ove vakcine neće više biti moguć. Na osnovu zakonskih i podzakonskih odredbi interventni uvoz se koristi jedino za neregistrovane lijekove u situacijama koje su zakonom definisane.

„Krajinagroup je ujedno i veleprometnik tako da se očekuje da će ovo pravno lice vršiti uvoz i distribuciju vakcine. Ostali veleprometnici mogu uzeti učešče u procesu uvoza jedino ukoliko ostvare saradnju sa Krajinagroupom“, saopćeno je iz Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH još nisu komentarisali da li i u kojoj mjeri bi bio ugrožen ugovor Federacije BiH o nabavci ruske vakcine posredstvom firme Medimpex, ukoliko Krajinagroup dobije registraciju u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Čekaju se vakcine iz COVAX-a

Bosna i Hercegovina, koja kasni s imunizacijom za susjednim zemljama, teško pogođena korona virusom, prve veće količine vakcina preko međunarodnog programa COVAX trebala bi dobiti 23. marta, što uključuje 24.300 doza vakcina Pfizer.

Sedam dana kasnije u zemlju bi trebalo stići 36.000 doza vakcina AstraZeneca te 22. aprila još 76.000 doza istog proizvođača.

U međuvremenu, dok se iščekuju vakcine iz tog međunarodnog programa, vlade dva entiteta, Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska, pokrenule su direktne pregovore s dobavljačima vakcina.

U RS već su došle prve doze ruskog Sputnjika V, upravo posredstvom Krajinagroupe.

Izvor: Al Jazeera

Reklama