Bez nastavka pregovora o izbornoj reformi, Palmer i Eichhorst ne dolaze u BiH

Međunarodni posrednici u pregovorima i izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hetrcegovine otkazali su dolazak u Sarajevo, koji je ranije najavljen za ovu sedmicu.

Matthew Palmer i Angelina Eichhorst do sada su poticali političke stranke u BiH da same dogovore rješenja (EPA)

Međunarodni posrednici u pregovorima i izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine Matthew Palmer i Angelina Eichhorst otkazali su dolazak u Sarajevo, koji je ranije najavljen za ovu sedmicu, pa neće biti nastavka razgovora o načinu rješavanja ovog problema.

Vijest o tome da američki posrednik Palmer i direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslova Eichhorst otkazuju nastavak posredničke misije objavio je opozicioni zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Damir Arnaut.

Tu je informaciju na društvenim mrežama podijelio nakon što su iz Socijaldemokratske partije (SDP) Bosne i Hercegovine najavili kako se ta stranka povlači iz pregovora o izbornim reformama, u kojma su do sada učestvovali kao dio ujedinjenog opozicionog bloka, prenosi Hina.

Opozicija ne želi biti podrška SDA

O napuštanju pregovora razmišljali su i Našoj stranci, čiji je Arnaut član, a potpredsjednica te stranke Sabina Čudić kazala je kako je odluka o tome postala bespredmetna nakon što je postalo jasno da Palmer i Eichhorst za sada odustaju od posredničke misije.

Pojasnila je kako su svi u opoziciji ionako razmatrali odustajanje od pregovora, jer ne žele biti puka podrška Stranci demokratske akcije (SDA), koju optužuju da je spremna na ustupke Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ) Bosne i Hercevgovine neprihvatljive za opozciju.

Posebne prigovore imaju na mogući dogovor o uspostavi dvije izborne jedinice unutar entiteta Federacija Bosne i Hercegovine.

Hrvatske stranke okupljene oko HDZ BiH insistiraju na rješenjima koja će garantirati da će član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda biti biran glasovima Hrvata u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Krajnji rok januar 2022. godine

“Proces koji se fokusirao na udovoljavanje partikularnim stranačkim interesima, baziran na ideji da će opozicija statirati i služiti kao zaleđe gospodinu [Bakiru] Izetbegoviću ]predsjedniku SDA], a bez mogućnosti utjecaja na sadržaj, bio je osuđen na ovaj ishod”, kazala je Čudić, prenosi Klix.ba.

Palmer i Eichhorst do sada su poticali političke stranke u Bosni i Hercegovini da same dogovore rješenja, a isticali su kako SAD i Evropska unija ne nude nikakve konkretne prijedloge.

Kao krajnji rok za dogovor o reformama izbornog procesa među strankama naznačili su januar naredne godine, što bi ostavilo prostor da se u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine usvoje potrebna zakonska rješenja i promjene Ustava Bosne i Hercegovine prije 5. maja, do kada bi trebali biti raspisani opći izbori, planirani za oktobar naredne godine.

Izvor: Agencije

Reklama