Dodik: Sankcije bi dodatno radikalizirale situaciju u BiH
Član bh. Predsjedništva je rekao američkim diplomatama na sastanku u Sarajevu da mogu uvoditi sankcije, a vladajući u bh. entitetu RS će provoditi svoje politike.
Američki državni sekretar Anthony Blinken zatražio je posebnim pismom od dužnosnika iz reda bosanskih Srba da prestanu blokirati rad tijela vlasti Bosne i Hercegovine, no član bh. Predsjedništva iz reda srpskog naroda Milorad Dodik nije pokazao spremnost da to uradi, iako mu je iz Washingtona stigla prijetnja novim sankcijama.
Članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine na sastanku u utorak u Sarajevu Blinkenovo pismo uručio je njegov savjetnik Derek Chollet, koji je došao u novu diplomatsku misiju, zajedno s posebnim američkim izaslanikom za Zapadni Balkan Gabrialom Escobarom.
Puni sadržaj pisma nije odmah objavljen, no Dodik je na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu kazao kako mu je Chollet prenio da je SAD protiv unilateralnih odluka kakve planiraju u bh. entitetu Republika Srpska te traže da se deblokira rad Predsjedništva, Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, prenosi Hina.
Na američkoj ‘crnoj listi’ od 2017. godine
Ta su tijela blokirana jer dužnosnici iz RS-a od augusta odbijaju sudjelovati u donošenju bilo kakvih odluka.
Na taj način prvobitno su planirali ishoditi povlačenje Zakona o zabrani poricanja genocida i ratnih zločina, no naknadno je Dodik izložio plan po kojemu bi RS preuzeo brojne ovlasti koje su reformama nakon rata dane Bosni i Hercegovini kao državi.
“U [Blinkenovom] pismu piše da će SAD, bude li primoran, uvesti sankcije. Ja sam im rekao na sastanku: ‘Vi, ako želite, uvodite vaše sankcije, a mi ćemo provoditi naše politike'”, kazao je Dodik, ocijenivši kako bi bilo kakvo uvođenje sankcija samo još više radikaliziralo situaciju.
Dodik je već na američkoj “crnoj listi”, jer mu je od 2017. godine zabranjeno putovanje u SAD.
Uprkos pritiscima međunarodne zajednice Dodik ne odustaje od toga da nevažećim proglasi sve odluke koje su od 1995. godine donosili visoki predstavnici međunarodne zajednice.
Najavio je kako će status vojske, pitanje prikupljanja indirektnih poreza i pravosuđa biti na novi način “normativno uređeni”, nakon što Narodna skupština RS-a donese odgovarajuće odluke, što se očekuje u decembru.
Dodik tvrdi kako je to sve u skladu s Daytonom i da ne predstavlja ugrožavanje mira, jer “RS nema niti jedan plan o otcjepljenju”.
‘Histerija koju su prouzrokovali muslimanski plaćenici’
“Situacija je složena, vidjeli smo i neke sastanke koji se održavaju u Evropi i mi razumijemo poruke, no nadamo se da će se Ustav [Bosne i Hercegovine] poštovati i na osnovu ustavnih rješenja donositi odluke”, rekao je Dodik, koji se čudi da bilo kome može pasti na pamet da mu nameće sankcije zbog politike kakvu vodi.
Misli da bi Evropa njegovo ponašanje zapravo trebala pozdraviti i podržati, umjesto što mu iz Berlina i Londona stižu prijetnje, nazvavši to “histerijom koju su prouzrokovali muslimanski plaćenici”.
Dodik je kazao kao ga ne plaše ni tvrdnje poput onih da ga “čeka robija” zbog protivustavnog ponašanja što, kako tvrdi, zagovara njegov kolega u državnom vrhu Šefik Džaferović.
Pravo na prigovore negirao je i predsjedavajućem Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željku Komšiću, uz poruku da je “oteo pravo” jednog naroda na legitimno predstavljanje te da on s RS-om nema ništa.