Srbijanski Krizni štab donio je danas odluku da najmlađi đaci pohađaju nastavu u školi, dok će za starije uzraste biti kombinacija izvođenja nastave, saopćila je zamjenica direktora Instituta Batut Darija Kisić-Tepavčević, prenosi agencija Tanjug.
Ona je objasnila da će najmlađi đaci pohađati nastavu u školi, uz poštovanje svih mjera, među kojima su i principi za smanjenje fizičke mogućnosti prenošenja virusa, a to znači maksimalno razrjeđenje broja đaka.
Prema njenim riječima, u jednoj učionici moći će biti do 15 učenika koji će sjediti na udaljenosti minimalnoj od 1,5 metara, a bit će skraćeni i časovi na 30 minuta.
Praćenje epidemiološke situacije
Kisić-Tepavčević je, poslije sjednice Kriznog štaba, novinarima rekla da su razmatrani svi aspekti, kako o broju učenika u školama, uzrast dece, a posebno će se voditi računa, nešto što će se kontinuirano pratiti, a to je aktuelna epidemiološka situacija.
Ukazala je kako sada ima situaciju kada mjere prevencije daju efekte i imamo povoljniju epidemiološku situaciju.
„U skladu s tim donete su odluke o načinu organizovanja nastave u budućoj školskoj godini. Uradili smo sve da naši najmlađi đaci pohađaju što je moguće više nastavu u samoj školi. To je značajno za njihovo buduće školovanje. Za starije razrede imaćemo različite kombinacije izvođenja nastave”, objasnila.
Rekla je kako je bitno da se prilikom boravka u školi poštuju sve mjere prevencije koje će da smanje rizik na najmanju moguću meru prenošenja infekcije. Ukazala je da će i u školskoj sredini nastavnici svo vrijeme morati nositi masku, te kako će za djecu biti definirane procedure kada je obavezno nošenje maske i kada se preporučuje uz mogućnost da se maska odloži na određeno mjesto.
BiH: Najava nastave u HNK uz propisane mjere
Učenici u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK) u Bosni i Hercegovini, novu školsku godinu započet će 7. septembra u učionicama i školskim klupama, kazao je za Fenu predsjednik Vlade HNK Nevenko Herceg.
“Nakon što smo riješili organizacijske sheme, mrežu škola i tehnološki višak, u suradnji s Ministarstvom prosvjete, znanosti, kulture i sporta, Kriznim stožerom Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, ravnateljima škola, sindikatima u obrazovanju, te roditeljima radimo sve kako bi se osigurali preduvjeti da nastavni proces započne i odvija se na manje-više uobičajeni način uz provedbu mjera koje će propisati Zavod za javno zdravstvo HNŽ-a”, naveo je Herceg.
Dodaje kako taj način podrazumijeva upotrebu dezinfekcijskih sredstava, zaštitnih maski i ostale opreme čija nabava će se omogućiti u suradnji s općinama i gradovima koje su osnivači škola.
Otvaranje i fakuteta
Herceg je istaknuo kako su ovih dana intenzivirani i razgovori s rektorima univerziteta u HNK, te postoji jasna zajednička opredijeljenost da i akademska godina u oktobru započne na “normalan” način, odnosno u dvoranama i učionicama fakulteta.
“Kontinuirano pratimo epidemiološku situaciju, te i u ovim putem apeliram na građane da se svi pridržavamo propisanih mjera kako bi broj oboljelih od infekcije korona virusa bio što manji, ali i kako bi i uvjeti za normalno odvijanje nastavnog procesa i života uopće bili što bolji. Budući da je ipak u ovom trenutku nemoguće reći i predvidjeti što će se točno događati na jesen ili zimu, intenzivno radimo i na poboljšanju izvedbe online nastave, ali uistinu se nadamo kako će epidemiološko stanje u HNŽ-u biti takvo da nam to neće biti potrebno”, rekao je predsjednik Herceg.
Oko 14,5 hiljada zaraženih i više od 420 preminulih od posljedica COVID-a 19 registrovano je u Bosni i Hercegovini od početka izbijanja pandemije u martu, prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH. Izliječilo se više od 8.100 oboljelih.
U Hercegovačko-neretvanskom kantonu dosad je registrovano nešto više od 800 zaraženih, na skoro 15.000 testiranih osoba, prema podacima web sajta Covid-19.ba . Izliječilo se nešto više od 530 oboljelih dok je 19 pacijenata preminulo.
Izvor: Al Jazeera i agencije