Ljajić: Od 2015. Srbija izdala 2589 dozvola za izvoz oružja

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić danas je izjavio kako je u transparentnom postupku od 2015. godine do danas izdato 2589 dozvola za izvoz naoružanja i vojne opreme i to jedino po dobijanju saglasnosti svih organa koji učestvuju u postupku odlučivanja – Ministarstvo unutrašnjih poslova, BIA, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo spoljnih poslova, prenosi agencija Beta.
Ljajić je reagirajući na, kako je rekao, „učestale, zlonamerne i paušalne optužbe koje iznosi narodna poslanica Marinika Tepić, u vezi sa izvozom naoružanja i vojne opreme“, kazao da se nikada nije desilo da se izda dozvola bilo kojoj firmi ako ima i jedno negativno mišljenje bilo kog od tih organa, kao što se i nikada nije desilo da se odbije bilo koja firma, ukoliko ima sve potrebne saglasnosti.
Svako ko je zainteresirane te podatke može provjeriti, naveo je srbijanski ministar i dodao kako sve dobijene dozvole za izvoz naoružanja i vojne opreme nisu realizovane.
Srbija je izvozila naoružanje i vojnu opremu u 113 država, a najveći broj dozvola izdat je za izvoz u Bugarsku (179), Bosnu i Hercegovinu (151), Sjedinjene Američke Države (143), te Saudijsku Arabiju (139).
Visoka transparentnost
Ljajić je istakao da je prema podacima međunarodne organizacije „Small Arms Survey“ Srbija godinama unazad visoko rangirana po transparentnosti u izvozu naoružanja, navodi Beta.
Tako je u 2017. godini dijelila treće i četvrto mjesto na svetu sa Holandijom (iza Njemačke i Švicarske), u 2018. je bila na petoj poziciji, a u 2019. dijelila četvrto i peto mjesto sa Velikom Britanijom (iza Njemačke, Švicarske i Holandije).
„Napominjem da je Srbija rangirana daleko ispred ostalih država regiona. Primera radi Hrvatska je na 20. mestu, Rumunija na 12, ali i većine drugih država članica EU. Tako je Austrija na 21. mestu, Belgija na 14. a Francuska na 15. mestu“, naveo je Ljajić.
Dodao je da je od 2015. godine odbijeno 29 zahtjeva za izvoz ili uvoz naoružanja i vojne opreme.
U Srbiji je sada registrovano 240 firmi koje se bave izvozom i uvozom naoružanja i vojne opreme, u posebnom registru koji vodi Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Izvoz u Armeniju
Govoreći o izvozu oružja i vojne opreme u Armeniju, Ljajić je rekao da je taj posao počeo 2017. i kako je od tada do danas izdato 19 dozvola u vrijednosti od 33 miliona eura, od čega je realizirano oko 20 miliona, a da je odbijen jedan zahtev za izdavanje dozvole.
Od ukupnog broja izdatih dozvola za Armeniju, 15 je izdato firmi Vectura Trans, tri firmi Partizan Tech i jedna kompaniji Zastava Oružje. Kako je objasnio Ljajić, Zastavi Oružje dozvola je izdata prošle godine, sa vrijednošću izvoza od 120.000 eura.
„Izvoz oružja u Jermeniju, u formalno pravnom smislu, apsolutno nije protivzakonit, zato što ta zemlja nije pod bilo kakvim multilateralnim sankcijama (UN, EU, OSCE). Ali, svakako se slažem, i to sam više puta ponovio, da moramo ubuduće da vodimo računa da ne narušimo prijateljske odnose sa Azerbejdžanom, državom sa kojom imamo odlične i političke i ekonomske veze“, rekao je Ljajić.
Izvor: Agencije