Zenički rudari o sniženim plaćama i štrajku: ‘Nama 200 maraka mnogo znači’

Direktor Rudnika mrkog uglja Zenica Edin Pašić potvrdio je da još nije postignut dogovor sa sindikatom nakon što su rudari od ponedjeljka u štrajku zbog neisplaćenih dodataka na plaću.
Pašić je za Al Jazeeru rekao da je Rudnik isplatio rudarima plaće prema važećim zakonskim propisima, ali zbog velikih dugovanja uprava nije isplatila naknade na plaće koje su rudari ranije dobijali prema unutrašnjim odlukama društva, koje nisu obavezujuće.
Na pitanje kako komentira odluku premijera Federacije BiH Fadila Novalića da rudarima ne smiju biti umanjena primanja Pašić je rekao da nije dobio zvaničnu odluku premijera i da ne zna kakvi su planovi federalne vlade.
Zenički rudari od ponedjeljka ne silaze u dva jamska pogona nakon što su martovske plaće dobili snižene za gotovo 200 konvertibilnih maraka (100 eura) odlukom uprave Rudnika mrkog uglja Zenica.
Rudari su napustili radna mjesta u jamskim pogonima Stara jama i Raspotočje.
Teški uvjeti rada, a rezultati sve bolji
Predsjednik Saveza sindikata radnika rudnika Federacije Bosne i Hercegovine Sinan Husić rekao je za Al Jazeeru da je otprilike 1.400 zeničkih rudara u martu umjesto planiranih 16.000 tona iskopalo 17.500 tona uglja, ali su, bez obzira na dobre rezultate, plaću dobili bez stimulativnih naknada, što je naljutilo i rudare i Sindikat.
Prema podacima Sindikata, prosječna plaća za gotovo 11.000 rudara u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2019. iznosila je od 1.050 do 1.120 KM (od 537 do 573 eura). Od 1. marta satnica rudara u Federaciji BiH s 2,5 KM (1,3 eura) povišena je na 2,7 KM (1,4 eura), pa su i rudarske plaće povišene između 100 i 200 KM (50 do 100 eura).
Mehanizacija u rudnicima u Bosni i Hercegovini zastarjela je, tehnologija proizvodnje relativno je primitivna, zbog čega se kvalitet proizvodnje često dobija nauštrb sigurnosti rudara, prema podacima stručnjaka s Rudarsko-građevinsko-geološkog fakulteta u Tuzli. Kako bi popravili standard zeničkih rudara, ranije uprave Rudnika u Zenici isplaćivale su rudarima na plaće i gotovo 200 KM stimulativnih naknada, ali je nova uprava, koju od oktobra prošle godine vodi Edin Pašić, takve dodatke ukinula.
“Dugovi prema našim dobavljačima su veliki”, rekao je Pašić objašnjavajući razlog ukidanja dodataka na rudarske plaće.
Ogorčeni, rudari su odbili nastaviti raditi.
‘Nije isto 200 maraka rudaru i direktoru’
“Nama 200 maraka znači. Nije isto 200 maraka meni ili kopaču i nije isto 200 maraka direktoru rudnika”, rekao je za Al Jazeeru predsjednik Sindikata zeničkih rudara Nijaz Vardo.
“Mi smo spremni da sjednemo i razgovaramo, da tražimo rješenje. Nama je stalo da radimo. Ali izgleda da nekome drugom nije stalo da se radi. Mi ne znamo zašto”, rekao je Vardo, dodajući da uprava rudnika, kao ni Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, koja je vlasnik rudnika, nije zvanično reagirala ni dva dana nakon što cijela smjena rudara u Zenici ne radi.
“Još niko nije sjeo sa Sindikatom i pokušao razgovarati i naći rješenje. Niko ništa. Oni se samo zivkaju telefonima: Elektroprivreda, Rudnik i obrnuto. Kruže nekakvi podaci: koliko je isplaćeno, šta je isplaćeno, koliko je u januaru, koliko u februaru dato para. Radnici stoje, a oni se dopisuju. Niko ne nudi rješenja”, tvrdi Vardo.
Husić kaže da su rudari svjesni problema u rudnicima i nije im teško razgovarati s upravom o tome koja su to najbolja rješenja i za rudnik i za rudare, ali ne pristaju na jednostrane poteze.
“Zabrinjava što uprava Rudnika mrkog uglja Zenica bježi od radnika, bježi od Sindikata. Ovo već poprima dozu arogancije i ide u pravcu onoga što određene grupacije poslodavaca žele, a to je donošenje jednostranih odluka koje će uglavnom biti na štetu radnika”, kaže Husić.
Novalić poništio odluku
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić u međuvremenu je rekao za Fenu da niko ne smije u ovom trenutku snižavati plaće rudarima, te da je naloženo da se poništi odluka o sniženju plaća rudarima u Rudniku mrkog uglja Zenica.
Naglasio je da je dao nalog direktoru Elektroprivrede da se poništi odluka o sniženju plaća, te da se takve stvari ne smiju događati. To će biti proslijeđeno i upravi Rudnika Zenica i oni će postupati po tome.
“Obećali smo da će snadbijevanje električnom energijom biti neupitno, a u tom lancu izuzetnu ulogu imaju rudari, koji rade u sistemu 14 dana rada – 14 dana izolacije. To je veliko odricanje i potrebna je velika disciplina. Zato niko rudarima ne smije da smanjuje plate i one neće biti smanjene”, rekao je Novalić.
Izvor: Al Jazeera i agencije